web

YouTube Analytics Nedir? YouTube Analytics Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 YouTube’u daha etkili kullanmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki göstergelere dikkat edin. Bu 10 gösterge ile, etkileşimi artırabilen ve abone sayısını artırabilen ipuçlarını elde edebilirsiniz. YouTube analiz araçları üzerinden bu gelişmeler takip edilebilir. Yeni stratejiler belirlemede faydalı olan bu 10 noktaya bir göz atalım.


YouTube Analytics Nedir?
YouTube Analytics Nedir? 

YouTube Analytics, kişisel kanallarınızda ki etkileşim ve etkinlik kaynakları hakkında ayrıntılı raporlar sunan bir YouTube aracıdır. Kullanıcılara sunulan raporları kontrol ederek, kaynak hedefe ulaşarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. 

Yalnızca kitleye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda YouTube’un birçok yönüne de yardımcı olabilir ve YouTube analiz araçları, gelir raporları almanıza yardımcı olabilir.  

Aynı zamanda görüntüleyebilir, bu da ulaştığınız kitleyi belirleyebilir ve sonraki videolarda strateji geliştirmeniz için size rehberlik edebilir. 

İzlenme Süreleri 

İzlenme süresi raporu size gösterim sayısı, gösterimlerin tıklama oranı, görüntülemelerin sayısı ve izleyicilerin içeriğinizi ne kadar süre izledikleri hakkında bilgi sağlar. Bu rapor, YouTube tarafından oluşturulur. 

Ayrıca, görüntüleme süresinin, insanların videonuzu izlemek için harcadıkları toplam dakika sayısı olduğunu belirtelim. İzlenme süresinin ana göstergelerden biri olduğu söylenebilir çünkü YouTube, arama sonuçları ve öneriler bölümünde daha fazla izlenen videoları ve kanalları öne çıkaracaktır. YouTube’un bu videoları ve kanalları vurgulamasının nedeni, algoritmanın, daha uzun süre izlenen videoların daha fazla etkileşim oluşturma yeteneğine sahip olduğunu varsaymasıdır. 

Bu arada, izlenme süresi raporunda videonun toplam izlenme süresini de kontrol edebilirsiniz. Ayrıca en ilginç video türlerini bulmak için her videoyu izleme süresine göre sıralayabilir ve videoları temaya, stile ve süreye göre gruplandırabilirsiniz. 

Ortalama Görüntüleme Oranı 

Ortalama görüntüleme yüzdesini, genel kitle tarafından görüntülenen her videonun yüzdesi olarak da tanımlayabiliriz. Bu metrik videonuz için geçerlidir; izleyicinin ne kadar süreyle odaklanabileceğini ölçer. YouTube, videonuzun insanların ilgisini çekebileceğini anlarsa, size daha yüksek arama ve öneri puanları sağlayacaktır. Bu konuya “İzlenme Süresi” raporundan erişebilirsiniz. 

Ortalama İzleme Süresi 

Ortalama görüntüleme süresi, seçilen içerik, tarih aralığı, bölge ve diğer filtreler için görüntüleme başına tahmini ortalama süreyi dakika cinsinden sağlar. Bu metriği, toplam görüntüleme süresinin toplam video oynatma sayısına (tekrarların sayısı dahil) bölümü olarak da tanımlayabiliriz. 

Bu metrik, videonuzun görüntüleyenleri çekme yeteneğini ölçer. Videonuz izleyiciyle etkileşim kuramazsa, izleyici videodan hızla çıkar. Bu sizi etkileyici bir ortalama izleme süresi ile baş başa bırakır. Bununla birlikte, videonuz hedef kitleyle etkileşim kurabilirse, ortalama izleme süresi ve toplam izleme süresi artacaktır. Arama ve öneri puanlarınızı da artırabilir. 

Kitle Oluşturma 

Kitleyi elde tutma oranı göstergesi, videoyu her an izleyen ve terk eden izleyicilerin yüzdesini gösterir. YouTube, aramalarda ve önerilerde yüksek kitleyi elde tutma metriklerine sahip videoları öne çıkarır. Bunun nedeni, bu videoların hedef kitlenin ilgisini etkili bir şekilde çekebilmesidir. 

Aslında, kitleyi elde tutma metrikleri size gelecekteki video stratejinizi de söyleyebilir. Çünkü videonun en ilgi çekici kısmı, sonraki videoda ele alabileceğiniz bir konu haline gelebilir. Ayrıca etkileşimin nerede düştüğünü kontrol ederek izleyicinin nerede sıkıldığını da öğrenebilirsiniz. Bu nedenle, bir sonraki videoda izleyiciyi sıkan bileşenleri ortadan kaldırabilirsiniz. 

Tekrar Görüntüleme 

Tekrar görüntüleme; videonuzun belirli bir bölümünün tekrar tekrar görüntülendiğini raporlar. Videonuzun bir bölümünü tekrar çok fazla kişi izlediyse, o sırada videonuzdaki konuyla ilgileniyor olabilirler. Yukarıda belirtildiği gibi, bu sorunlar gelecekte video stratejinize de yardımcı olabilir. Bu verilere “Kitleyi elde tutma” bölümünden erişebilirsiniz. 

Etkileşim 

Yorumlar, paylaşım, beğenme ve beğenmeme durumlarının tümü pazarlama ekibi için değerli ve nitelikli verilerdir. Yorumlar, içeriğinize ve markanıza kaç izleyicinin değer verdiğini gösterirken, gönderiler videonun izleyiciler üzerindeki duygusal etkisini açıklar. Bu noktada izleyicinin kişiliğine uygun olduğunu düşündüğü içerikler paylaştığını belirtelim. Diğer bir deyişle, videonuzu herkese açık olarak paylaşan izleyiciler, markanıza güven ve destek gösterecektir. 

Tıklama Oranı 

Gösterim tıklama oranını, videoyu izleyenlerin küçük resmi izleyenler arasındaki oranı olarak tanımlayabiliriz. Bu gösterge, videonuzu “Ana Sayfa” sekmesinde, “Öneri” veya “Trendler” bölümünde gördükten sonra kaç kişinin videonuzu izleyebileceğini gösterir. Yüksek sayıda gösterim ve tıklama oranları, videonuzun YouTube’daki kitleyle ilgili konulara değdiğini ve içeriğinizin ilgi çekici olduğunu gösterir. 

Bu oran genellikle video ilk yayınlandığında artar. Bunun nedeni, abonelerinizin videonuzu gördükten hemen sonra ana sayfalarını tıklamasıdır. Ancak, videonuz ana kitlenizin ötesine yayılmaya başladıkça, gösterimler ve tıklama oranları düşer. Bir süre sonra oran sabit kalır. 

Kart Tıklaması 

Kartlar, görüntüleyenleri video sırasında gerekli eylemleri gerçekleştirmeye yönlendiren kayan panellerdir. Bu paneller ile izleyiciler diğer videoları izleyebilir, kanallara abone olabilir veya başka siteleri ziyaret edebilir. Her kartın tıklama oranı, izleyicilerin hangi işlemi sevdiğini size söyler. Bu şekilde, her videoya daha yüksek etkileşimli kartlar ekleyebilirsiniz. Bu nedenle, görüntüleme süresini, abone artışını veya web sitesi trafiğini artırabilirsiniz. 


Tavsiye yazı: En iyi kripto para uygulamaları

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Youtube analitik Yt kanal sahipleri için hakikaten yol gösterici niteliğinde. Genel izleyicinin tercih ettiği konuları analitikten tespit edip o yöndeki yayınlarımı çeşitlendiririm. Ayrıca analitikte dolaşırken yt otomatik sorular yolluyor. Bu anket türündeki soruların da çok faydasını görmüşümdür.
    Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu