web

SEO Uzmanı Nedir, Nasıl olunur ve Ne İş Yapar?

 ‘SEO nedir?’ ‘SEO Uzmanı ne iş yapar?’ ‘SEO Uzmanı nasıl olunur?’ gibi merak edilen soruları dilimiz döndüğünce cevaplamaya çalıştık…

 

SEO Uzmanı Nedir, Nasıl olunur ve Ne İş Yapar?

 

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization, yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Google üzerinden yapılan her arama için SEO’nun önemi oldukça büyüktür. Web siteleri, blog sayfaları hatta Youtube kanallarında bile kullanılmaktadır. İnternet üzerinde bulunan her metin veya görselle alakalı kelimeler aratıldığında, o içeriğe kolayca ulaşılabilmesi için SEO ayarları oldukça önemlidir.

Başarılı ve etkili bir şekilde yapılan SEO ayarları, yüksek bütçeli reklamlar kadar etkili olabilmektedir. Bu sebepten dolayı internet üzerindeki her alanda SEO uygulaması yapılmalıdır.

SEO Uzmanı Kime Denir?

SEO Uzmanı, web sitelerinin veya internet üzerindeki belirli alanların ziyaretçi sayısını artırmak için çalışmalar, araştırmalar ve uygulamalar yapan kişilere denir. Özellikle Google aramalarında ön planda olmak için teknikler belirler. Reklam ve pazarlama gibi durumlarda da yüksek kitleye ulaşmak ve daha verimli sonuçlar almak için analizler yapar.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanı unvanına sahip olan kişilerin yaptıklarından kısaca bahsetmiştik ancak bu konu oldukça kapsamlı olduğundan sadece onlarla bitmiyor. Bunun yanı sıra yaptıkları birçok çalışmalar vardır.

 • En önemli kriterlerden bir tanesi olan anahtar kelime analizlerini yapar. Yapılan projeye uygun anahtar kelimeleri çeşitli kriterlerden geçirerek kullanıma alırlar. Yapılan işlemin en önemli kısmı anahtar kelimelerdir. Bunun için en doğru bir şekilde belirlenmesi ve kullanılması gerekmektedir.
 • Web sitesi için gerekeli olan kaliteli ve SEO adına başarılı olacak içerikler üretir veya o içeriklere dair fikirler sunar. Site içerisindeki içeriklerin SEO için önemi oldukça fazladır. Yine bunlarında en başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için analizler yapar.
 • SEO çalışmaları için gerekeli maliyeti belirlerler. Bunun dışında bu maliyetin verimli olması için daima analiz eder.
 • Google arama motorundaki kelimeleri değerlendirerek, web sitesinin daha fazla kitleye ulaşabilmesi için çalışmalar yapar. Bu çalışmaları içerik yükleyerek veya site için gerekli olan ayarları uygulayarak yapabilir.
 • Yine web sitesi için genel SEO ayarlarını yaparlar. Web sitesi için SEO ayarları sadece içeriklerden ibaret değildir. Site içi ve site dışı SEO ayarları gibi birçok ayarlar mevcuttur. Bunların başarı bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Rakip siteleri veya firmaları inceleyerek analizler yapar.
 • Zaman zaman analizler yaparak sitenin daha verimli olması adına çalışmalar yapar.
 • Başarılı bir çalışma için Google Analyctics gibi etkin olarak kullanır. Bu analizlerin sonucunda çalışılan proje adına daha sağlıklı kararlar verir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Bir insanın SEO Uzmanı sıfatını alması için belirli bir şartları yoktur ve şu an için buna dair sertifikalarda verilmemektedir. Ancak SEO Uzmanı olmanız için de bilmeniz gereken önemli huşular vardır. SEO Uzmanı olabilmeniz için haliyle bu alanda ihtiyaç duyulan yeteneklere sahip olmalısınız. O yetenekler içinde yapmanız gerekenler vardır. SEO Uzmanı olmak için gerekenler:

 • Kullanılan arama motorları hakkında detaylı bilgi sahibi olma. Dünyada kullanılan arama motoru sadece Google değildir. En yaygın olarak kullanılan Google olabilir ancak birçok arama motoru bulunmaktadır. Bu arama motorları adına detaylı bilgi sahibi olmalısınız.
 • SEO’nun ne demek olduğunu ve temelini çok iyi bir şekilde kavrayın. SEO sadece anahtar kelime kullanımından ibaret değildir. Web siteler için SEO ayarı oldukça fazladır. Diğer alanlarda da SEO ayarlarını tam anlamı ile bilmeniz gerekmektedir.
 • SEO eğitimleri ve SEO için gerekli olan bilgilerin birçoğu İngilizce kaynaklıdır. Bunun ve SEO’nun getireceği terimler için İngilizce bilmek oldukça faydalı olacaktır. SEO Uzmanı olmak için İngilizceye hakim olmanızın size büyük artısı olacaktır.
 • Analitik zekaya sahip olunmalıdır. Problemleri çözebilmek için analitik düşünmek oldukça önemlidir.
 • Web sitesi için gerekli olan html, link ve kodlama gibi durumları ayrıntılı bir şekilde öğrenmelidir.
 • Sosyal medyanın SEO Uzmanı adına etkisi oldukça büyüktür. Bu zaman diliminde sosyal medya bilgisi de edinmek, bu iş için adeta artı sağlayacaktır.
 • Kuvvetli analiz yeteneğine sahip olmak. Dijital ve diğer alanlarda, rakip firmaların yaptıkları çalışmaları incelemek için analiz yeteneğine sahip olunması gerekmektedir. Yapılan analizlerin etkili şekilde kullanılması gereklidir.
 • SEO çalışmaları için oldukça önemli bir durum olan yaratıcı bir kişi olunmalıdır. SEO sadece kelimelerden ibaret değildir. Görseller, cümleler, anahtar kelimeler, bağlantılar ve daha birçok durum. Bunların başarılı bir şekilde yapılması içinde yaratıcılık oldukça önemlidir.
 • Temel anlamda web site yöntemi hakkında bili sahibi olunmalıdır. Site içi, site dışı, link faydası, bağlantılar, hosting ve domain gibi terimleri temel anlamda bilmelidir.
 • Google Search Console ve Google Analytics gibi uygulamalara tam anlamı ile hakim olunmalıdır. Google en çok kullanılan arama motoru olduğu için bu alalarda da bilgi sahibi olunması gerekmektedir.
 • Temel düzeyde kodlama ve yazılım bilgisinin olması gerekmektedir. Çok iyi bilinmese de nasıl olduğuna ve nasıl işlediğine dair bilgili olunmalıdır.

Kaynak: https://www.kreatifdijital.com/seo-uzmani/

 

      Tavsiye yazı –  Blog Yazarları Ve Okurlarına 12 Tavsiye

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Oyle dışarıdan gözüktüğü gibi bir is değil. Yani benim gibi basit bir blog kullanıcısı, blog yayınlarına etiket koymaktan öteye gidemiyor. Yaziniz ve içeriğiniz faydalı. Fakat dediğim gibi, biraz kabiliyet ve zaman gerektiriyor. Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu