kişisel gelişim

Etkili İletişim ve Sık Yapılan Hatalar

Duygu ve düşüncenizi karşı tarafa daha iyi yansıtabilmek için birçok teknik mevcuttur. Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe bilimlerinde, bu konu üzerine birçok araştırma mevcuttur. Bireylerin karşılıklı anlaşma biçimi olan iletişim, özveri ister. Gerek sosyal hayatta gerek iş hayatında, etkili iletişim son derece önemlidir. 

Her birey kendini daha iyi ifade edebilmeyi ve karşısındaki ile rahat biçimde diyalog halinde olmayı ister. Birçok farklı nedenden dolayı, günümüzde iletişim kurmakta zorlanan çok fazla insan var.

İletişimi nasıl daha kaliteli hale getirebiliriz?

Etkili İletişim ve Sık Yapılan Hatalar
İster kaynak ister alıcı olun, önemli olan sonuca ulaşmaktır. Bireyler sonuca ulaşma konusunda, kendi benliğini kullanır. Herkesin benliğinin farklı olmasından dolayı, farklı yöntem ve teknikler ile sonuca varmak hedeflenir. Öncelikli olarak kaliteli iletişimin nasıl olacağı konusunu irdeleyelim.
 • Dikkatinizi karşıya verin.
 • Konuşmacının sözünü bitirene kadar, müdahale etmemeye özen gösterin.
 • Karşılıklı göz teması kurmaya çalışın
 • Karşınızdakinin duygu ve düşüncelerini beden dili ile okumaya çalışın. Beden dili, duygu ve düşüncelerin en basit aktarım metodudur. Bu metodu kullanmaya çalışın. Hatta kendi beden dilinizi de geliştirebilirsiniz. İçinde bulunduğunuz duygu ve düşüncelerinizi, daha etkili ve kolay biçimde karşı tarafa iletmek sizin elinizde.
 • Ön yargılı olmayın. Ön yargı istenmeyen bir düşünce tarzıdır. Bunu sıfırlayamazsınız fakat azaltıp, konuşmacıya güvenmek sizin elinizde.
 • Profesyonel yaklaşın. Profesyonel iş görüşmesinde olduğunuzu düşünün ve sunum yaptığınızı hayal edin. Konuşma ve beden dilinizi ne kadar kontrol edeceğinizi hayal edin. Etkili iletişim temeli, duygu ve düşünceleri kontrol etmekten geçer.

İletişimde yapılan sık hatalar nelerdir?

 • Tehdit savurmak
 • Emir vermek
 • Karşı tarafı rencide etmek
 • Sinirli ruh halinde dinlemek
 • Mutsuz ruh halinde dinlemek
 • Nutuk çekercesine, uzun cümleler kurmak. (Bilgi alışverişi olduğunda, sakıncası yoktur.)
 • Karşınızdakini suçlamak
 • Dikkatinizi karşı tarafa vermemek, dikkat dağınıklığı büyük bir sorundur.
 • Konuşmacıyı yargılamak.
 • Konuşmacı sizken, dinleyiciye söz hakkı vermeden konuşmak.
 • Çok hızlı ve çok yavaş konuşmak, sorundur. Orta düzeyde konuşmaya özen gösterin. Gerek siyasetçiler gerekse de otorite sahibi insanlar, genellikle yavaş konuşur. Aslında bu bir tekniktir ve uzun yıllar çalışılması gerekir. Yavaş konuşulduğunda, karşı tarafın sizi daha çok dinlediği varsayılır. Bu varsayım üzerine, bu tarz çalışmalar yapılmıştır.
 • Konuyu dağıtmamaya özen gösterin. Gerçekten iyi bir dinleyici olmak istiyorsanız, önceliğiniz karşınızdaki olmalı. Konuşmacının sorununu düşünün, telepati yapmaya çalışmalısınız.
İletişimin nasıl daha iyi olacağını ve yapılan sık hataları maddeler halinde yukarıda belirttik. Artık sadece yüz yüze anlaşma kalmadığından, sosyal ağlar ve telefon gibi araçlar kullanarak bireyler anlaşmaya başladı. Modern çağa ayak uydurmak için yeni araçlara uyum sağlamalısınız. Çok basit bir örnekle; Telefon gece saatlerinde aranmaz (önemli durumlar istisnaidir.) Telefon maksimum 3-4 defa çaldırılır ve karşı taraf meşgule attığında devamlı aranmaz.
Unutmayın, dünyanın varoluşundan bu yana, insanlar başkalarıyla iletişim kurma ihtiyacı duydu ve duymaya devam edecek. Kendinize güvenin, yüzünüz canlı renk tonuna sahip olsun. Karşınızdaki ile anlaşabileceğinizin imajını yansıtın. Güler yüzlü ve mutlu olduğunuzda, karşınızda zıt durumlar yaşayan başkası olsa bile onu da kendi durumunuza sokabilirsiniz. 

Ayrıca iletişim uzmanlarından ders alabilir ve kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. Nacizane şu düşuncemide eklemek isterim, aslında doğru iletişimden yoksun bir birey bence kendi özgüvenine zarar veriyor.Karşısindaki kişi bir iki kere iletişimden sonra o kişiyle iletişim kurmak istemeyecektir. Yani sonuçta iletisimsiz birey zarar görüyor, diye düşünüyorum. Bu konuda kendini geliştirecek kişilere rehber niteliginde bir yazı olmuş. Teşekkürler

 2. İletişimdeki iki noktayı da güzel açıklamışsınız, yapılması ve yapılmaması gerekenler şeklinde. Umarım uygulamaya koyabiliriz, bazen bilmek yeterli olmuyor, duygularımıza yenik düşüyoruz, biraz zorlamak gerekiyor.

 3. Sanırım empati en önemlisi.. Karşımızda bulunan insandan kendimiz için ne bekliyorsak biz de onu vermeliyiz. Tabi tüm bunları ne kadar uygulayabiliyoruz orası tartışılır. Elinize sağlık.

 4. Bu makalenizi okumuş ve insan ilişkilerinin önemli olduğuna inanan bir insan olarak beğenmiştim ama görüyorum ki düşüncelerimi buraya yorum olarak bırakmamışım. Herhalde, gelişen bir olay nedeniyle yazmadan çıkmışım. Yazılanları hepimizin uygulaması dileğiyle…

 5. Etkili iletişim ve sık yapılan hatalarnile ilgili harika bir içerik olmuş. Bu tip icerikleri üretme konusundaki basarinizi tebrik ederim. Iyi çalismalar.

 6. İletişim kesinlikle çok önemli ama etkili iletişim konusunda çoğu zaman yetersiz kalabiliyoruz. Sosyal varlıklar olduğumuza göre bu konuda kendimizi daha çok eğitmek durumundayız.
  Bu anlamda yine birçoğumuzun faydalanabileceği önemli bir içerik hazırlamışsınız.
  Teşekkürler 🙂

 7. Dediğiniz gibi etkili iletişim epeyce zor hatta bir meslek dalı bile olabilir ayrıca bu dili çok iyi kullananlar çok iyi yerlere geliyor zaten yazımız faydalı olursa ne mutlu saygılar.

 8. Eyvahlar olsun, iletişimde çok pis sınıfta kalmış gibi hissediyorum kendimi 😅. Sanırım biraz sabırsız biriyim. Yazınızı okurken kendimdeki en büyük eksikliğin bu olduğunu farkettim. Genelde karşımdaki kişi bir şeyi anlatmaya başladığında sonunun ne olacağını anlayıveriyorum ve onun anlatmaya devam edişi tüm dikkatimi dağıtıyor. O anlatırken ben zihnimde çoktan başka konuya geçmiş oluyorum. Belki, genelde yakın çevremdekilerin lafı gereksiz uzatışından da olabiliyor olabilir bu durum 😂 Kendimi niyeyse aklama ihtiyacı duydum. Sözün özü… Ben kötü bir iletişimci olabilirim, oysa yıllardır tam tersini düşünürdüm. Takkeyi önüme koyup azıcık düşüneyim bu konuyu. İlerde lazım olabilir 👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu