kişisel gelişim

Hedefinize Ulaşmanızı Sağlayacak Kişisel Gelişim Aşamaları

Kişisel Gelişim Aşamaları


Herkes mevcut yaşam kalitesini arttırmak, daha iyi ve daha başarılı olmak, aynı zamanda içeride sıkışıp kalmış tüm potansiyelini açığa çıkarmak ister. Bu noktada, hedeflerinize ulaşmak için alabileceğiniz en doğru ve makul kararlardan biri sürekli kendinizi eğitmek ve kişisel gelişim için gerekli çabayı göstermek olacaktır.

Kişisel gelişim kendine yatırım yapmak, yaşamını yönetmeyi öğrenmektir.

Gerçekçi kişisel gelişim hedefleri belirlemek, düşlediğiniz başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak bunun büyük sabır gerektiren bir süreç olduğunu her zaman aklınızda bulundurmanız gerekir. Bu süreçte size yardımcı olacak ipuçları ise şunlardır:

 • Kişisel Farkındalık

Kişisel gelişimin ilk temel adımı kişisel farkındalıkla başlar. Kendi iyi, kötü, güçlü ve zayıf yanlarınızı analiz etmeniz kişisel farkındalığınızı arttıracak, kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden şunu her zaman aklınızda bulundurun; kişisel farkındalık olmadan kişisel gelişim gerçekleşmez. Öz farkındaliğinız yükseldiğinde hayattan beklentileriniz konusunda çok daha net olur, karar almakta zorlanmazsınız.

Öz farkındalığın size katacağı en önemli şeylerden biri de, aslında size hiçbir faydası olmayan, hayatınızda gereksiz yer işgal eden ve zamanınızı boşa harcamanıza neden olan önemsiz her şeyden sıyrılmanızı sağlamaktır.

Böylece gerçekten ilgilenmek zorunda olmadığınız şeyleri düşünmeyi bırakıp daha önemli noktalara odaklanabilirsiniz. Kişisel gelişimin en büyük gücü tam da budur aslında; sadece yapmanız gerekenleri değil, yapmamanız gerekenleri de öğretir ve yükünüzü hafifletir; odağınızı nicelikten niteliğe kaydırarak hedeflerinize en doğru adımlarla ilerlemenizi sağlar.

 • Planlama yapın

Kişisel gelişim için  planlama son derece önemlidir. Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin, bu hedefler için bir liste hazırlayıp önceliklerine göre sıralayın. Tamamladığınız her görevi not alın ve sonuçları analiz edin. Bu, ilerlemenizi ve ne kadar aşama kaydettiğinizi görmenize yardımcı olacaktır.

 • Kişisel potansiyelinizi açığa çıkarın

Potansiyelinizi ortaya çıkarmanın yolu konfor alanınızdan uzaklaşmak ve risk almakla mümkün olur. Yeni şeyler denemekten ve başarısız olmaktan çekinmeyin. Her yeni deneme bilmediğiniz özel bir yeteneğinizi keşfetmenizi ve yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlar. 

Kişisel gelişim yaşam boyu devam eden bir yolculuktur ve bize kattığı (katacağı) en önemli şey, zorluklarla, engellerle karşılaştığımızda güçlü olma ve pes etmeden tüm olumsuzluklarla mücadele etme yeteneğidir.

 • Ertelemeyi bırakın

Erteleme yaşamınızdan çalan zaman hırsızıdır ve gelişiminizin önündeki en büyük engellerdendir. Zamanınızı daha etkin kullanmak ve hedeflerinize daha hızlı ulaşmak için bu kötü alışkanlığınızdan mümkün olduğunca çabuk sıyrılmaya bakın.

 • Motivasyon

Hedeflerinizin gerçekleşmesi için bir öz farkındalık sürecinden bahsettik. Bu süreçte sizi olumsuz etkileyebilecek zayıf yanlarınızı öğrenip bunları geliştirmeye odaklanmalısınız. Hedefleriniz için nasıl becerilere ihtiyacınız olduğunu, bu yolda size nelerin rehberlik edeceğini öğrendiğinizde harekete geçmeniz kolaylaşacaktır. Tüm bunları gerçekleştirebilmek için yüksek motivasyona ihtiyacınız olacak.

Aslında tam olarak ne istediğinizi netleştirdiğinizde yakalayacağınız başarıyı düşünmek bile büyük bir motivasyon kaynağına olur. Hedefleriniz için çaba harcayıp bir adım daha yaklaşmak ihtiyacınız olan motivasyonu sağlayacaktır.

Ayrıca kimse mükemmel değildir. Değiştiremeyeceğiniz bazı zayıf yanlarınız ve kusurlarınız da olacaktır elbette. Böyle bir durumda, boşa vakit harcamak yerine bu zayıf yönlerinizi kişiliğinizin bir parçası olarak kabul etmek ve mükemmeliyetçilikten sıyrılıp daha gerçekçi bir program hazırlamak gücünüzün artmasını sağlar. Kendinizle barışık olarak hareket etmeniz motivasyonunuzun düşmesini engeller.

 • Özgüveninizi geliştirin

Kişisel gelişim ve başarının en önemli belirleyicilerinden biridir özgüven. Özgüven, yaşamın zorluklarıyla başa çıkmada en büyük yardımcınız olacağı için, bunu geliştirmek mutlaka kişisel gelişim hedeflerinizin arasında olmalıdır.

 • Sabredin ve Kendinize inanın

Sabır ve istikrarla her sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Değişim kolay bir şey değildir ve siz de bilirsiniz ki, başarılı insanlar işler zorlaştığında pes etmedikleri için başarılıdırlar. Şu sözü aklınızdan hiç çıkarmayın “kazananlar asla pes etmez, pes edenler ise asla kazanamaz!”

Karşılaşabileceğiniz zorlukların üstesinden gelebileceğinize inanın, çünkü zannettiğinizden çok daha güçlü ve cesursunuz. Bu inanç yola huzur içinde devam etmenizi sağlayacaktır…

 • Açık fikirli olun

Pek çok farklı görüş ve perspektif vardır. Bu yüzden sabit fikirli olmaktan kaçınıp, sadece sizin fikrinizin geçerliliği olabileceğinden sıyrılın. Duygular, düşünceler ve daha bir çok şey özneldir. Bunun farkında olarak yola devam etmek gelişimi olumlu yönde destekler.

 • Başarısızlıkları da kucaklamayı öğrenin

Unutmayın, başarı gibi başarısızlık da hayatın bir parçasıdır ve başarısızlıkları tatmadan olgun birer birey olamayız. Bu nedenle deneyimlediğiniz tüm başarısızlıkları bir eğitim süreci olarak değerlendirip dersler çıkarın. Başarısızlıklardan öğreneceğiniz çok şey olduğunu bilin ve asla vazgeçmeyin!

 • Proaktif olun

Değişimin gelip sizi bulmasını beklemek yerine harekete geçin ve değişimi siz gerçekleştirin. Önünüze çıkan fırsatları değerlendirin ve hatta kendinize fırsatlar yaratın. Başkalarının kaderinizi şekillendirmesine müsaade etmek yerine yaşam iplerinizi kendi elinize alıp hedefinize yönelin.

Peki, kişisel gelişim ile hedeflere ulaşma konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Siz bu konuda neler yapıyorsunuz, hedefleriniz neler? Bizimle paylaşmak için aşağıya bir yorum bırakabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Beyin Daha İyi Nasıl Çalıştırılır?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

36 Yorum

 1. Kişisel gelişim önemli bir konu. Zira tüm yaşam boyunca devam eden bir olgu. Bu yazdıklarınız arasında en çok başarısızlıkları kabullenmek ve ertelememek benim üzerinde durduğum bir konudur. Hayatta başarı kadar başarısızlıklar da var. Ve bunlar bile insanın gelişimine yardım ediyor. Bir de sürekli ertelemek, yaşamı anlamsız kılıyor. Yapmak istediğimiz şeyleri bir an önce yapmalı, harekete geçmeliyiz. Teşekkürler çok önemli tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Keyifle okudum.

 2. Yazdığınız her madde çok doğru. Lakin bazenleri bir mesele için çok istekli olsam da kendimde onu yapacak güç bulamıyorum. Bu çok sinir bozucu geliyor bana

 3. Çok küçük yaşlarda çocuklarımıza kazandırdıklarımız ileriki dönemlerinde kişisel gelişimde hangi noktada olduklarını bize gösteriyor umarım daha özgüvenli başarılı bireyler yetiştiririz..

 4. Hepsi birbirinden değerli maddeler olmuş. Bunların her birinin bir insanda toplanmış olması binde bir ihtimal falan. Yine de, hepsi için çabalamak gerek. Yazı için teşekkürler.

 5. Kişisel gelişim temeli özfarkındalık üzerine kurulur, buna kesinlikle katılıyorum. Hedeflerimize ulaşmamız için gerekli olan bir çok detay mevcut bu içerikte. Teşekkürler değerli paylaşımınız için. Saygılarımla.

 6. Çok faydalı bir yazı yazmışsınız. Kişisel gelişim hepimizin hayat yolculuğunda çok önemli bir konu diye düşünüyorum ben de.
  Öz farkındalık,ne istediğini bilmek ve istikrar çok önemli konular. Ama bunlar zamanla yaşla tecrübeyle birlikte daha çok gelişiyor diye düşünüyorum,en azından ben de öyle oluyor:))
  Hedef koymak çok çok önemli elbette ki.
  Kaleminize sağlık.

 7. Selamlar sizi takipteyim sizde beni takip ederseniz çok sevinirim. Bu arada blogumda bir mim bulunuyor blogunuzda cevaplarsanız çok sevenirim 🙂

 8. Kendimizi zayıf ve güçlü yönlerimizle tanımak gerçekten çok önemli. Bir de ertelemek gerçekten çoğumuz için adeta bir hastalık. Bunu bırakmamız gerekiyor. Faydalı bilgiler için teşekkürler 🙂

 9. Evet kimse zayıf yönlerinin olduğunu kabullenmek istemiyor buda onları sonradan başarısız ve mutsuz olmasına yol açıyor . Evet aslında bir şeyleri erteleyerek hayatımızı da ertlemeiş oluyoruz farkında olmadan teşşekürler

 10. Kişisel gelişim aşamaları ile ilgili yazınızı keyifle okudum. Her zaman kendimde gördüğüm eksiklik erteleme alışkanlığım. Hep bu yüzden kaybediyorum. Bunun üzerine giderek hedeflere ulaşmak için yol katetmem gerekli.

 11. Kişisel gelişim aşamaları tam da en sevdiğim konu. Mesleğim gereği burada saydığınız her maddeyi öğrencilerimle paylaşmayı bir görev sayarım kendimde. Ne de olsa onlar bizim geleceğimiz. Ve bu yazınızı da izninizle öğrencilerimle paylaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu