deprem anında ne yapmalıyızdeprem çantasıdeprem çantasında olması gereken malzemelerfaydalı bilgileryaşam

Deprem Çantası İçinde Olması Gerekenler

Deprem Anında Ne Yapmalıyız?

Öncellikle deprem anında neler yapılması ile ilgili kısa bir bilgi verip sonra deprem çantasında neler olmalı sorusunu yanıtlayalım.

Şuan depremleri günler veya saatler önceden haber verebilecek bir teknolojimiz olmadığı için her an deprem olabilme ihtimaline karşın her zaman hazırlıklı olmalıyız.

1 İlk olarak panik yapmadan sağlam masa yanları veya sallanmayan, sağlam mobilya yanlarına geçip cenin pozisyonu almak hayatta kalma şansını arttırır.

2 Sarsıntı bitene kadar güvenli bölgeyi terk etmeyin.

3 En çok ve sık yapılan hata balkona ve merdivenlere koşmaktır. evlerin en güvensiz ve ilk yıkılan yerleri buralardır, bu hataya düşmeyin.

4 Eğer giriş katta yada ikinci katta oturmuyorsanız balkondan veya camdan atlamayın. Birçok depremde ev yıkılmıyor ama buralardan atlayanlar ölüyor veya yaralanıyor. 

5 Deprem bittikten sonra merdivenler sağlamsa merdiven kullanın kesinlikle asansöre binmeyin .

6 Açık alanda bir yerlerdeyseniz muhakkak yapılardan binalardan uzaklaşmaya çalışın özellikle kafanıza dikkat.

Türkiye deprem kuşağında bir bölge ve bununla yaşamayı öğrenmemiz gerekli. Bu nedenle neler yapılması gerektiğini iyice öğrenip en az zararla çıkılması gereklidir. 

deprem çantasında olması gereken malzemeler

Deprem Çantası İçerisinde Bulunması Gerekenler

 • Su
 • Fener ve yedek pilleri.
 • Radyo ve pilleri
 • Size enerji verecek yiyecekler (çikolata,konserve v.s)
 • Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ve size gerekebilecek ilaçlar
 • Çakı- çok amaçlı olanlardan
 • Düdük- çelik olması daha iyi
 • Kalem-kağıt
 • Önemli adres ve telefonların yazdığı bir not defteri
 • Çöp poşeti ve bant yağmurluk
 • Tuvalet kağıdı ve bir iki parça giysi
 • Ufak da olsa bir ilk yardım çantası
 • Bir miktar parada koyabilirsiniz
 • Eski telefonlardan bir tane koyabilirsiniz.

Tabi bu saydıklarımız kişiden kişiye değişebilir. Küçük çocuğunuz veya bebeğiniz varsa ona göre ekleme yapabilirsiniz.
Yaz ile kış arasında çantaya ekleme çıkarma yapabilirsiniz.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. Deprem çantası hazırda bulunması şart oldu. Ülkemizin deprem kuşağında olduğu bir gerçek. Perşembe sabahı Yalova Merkez, 4,4 büyüklüğünde deprem Bursa'da bizi beşik gibi salladı. Allah bizlere büyük felaketler yaşatmasın. Deprem hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

 2. Ben bu konuda bir hayli temkinliyim. O büyük depremi yaşadıktan sonra sürekli evde hazır, kolayda bulunan bir çanta tutarım. Tabii o çantayı alıp çıkmak kısmet olur mu bilmezsin. Ama yinede de temkinli olmakta yarar var. Önemli bir konu bu, değindiğiniz için teşekkürler.

 3. 1999 depremini yaşamış biri olarak yazdıklarınızın ne kadar önemli olduğunun farkındayım. Deprem öldürmez alınmayan önlemler, panik ve bilinçsizlik öldürür.

 4. 1999 depreminden sonra bu konularda uzmanlaşmıştık, lakin deprem kendini unutturuyor.Unutturduğu zamanda vurur, derler. Hatırlatma için teşekkürler.Allah korkutmasın.

 5. Kızımla kendim için çok teferruatlı bir deprem çantası hazırladım. İçerisinde yok yok. Her yıl tarihi geçen ürünleri yeniliyorum. 1999 depremini yaşayan biri olarak herkese tavsiyem bir çanta hazırlamaları. Ama yayıntı oluyor diye bazalarınızın altına kaldırmayın

 6. Deprem riski cok yüksek bir ülkeyiz ama buna rağmen hâlâ bu bilgilere sahip olmayıp, hatta dikkate bile almayan insanlarımız var. Umarım bu onemli yazıyı herkes okuyup bilinçlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu