yaşam

Uzun Yaşamanın Sırrı

Uzun Yaşamanın Sırrı

  Hem sağlıklı hem de uzun yaşamanın sırları konusu hakkında yıllardır pek bilim insanı araştırmalar yapıyor. Uzmanlara göre sağlıklı ve uzun yaşamak için; dengeli beslenmeli, stresten uzak durmalı ve spor yapmalıyız.

İnsanların benimsedikleri bazı yanlış alışkanlıklar onların uzun yaşamasındaki en büyük engeldir. Sigara kullanımı, şekerli ürünlerin çok tüketilmesi, hareket yaşam gibi birçok husus insanların sağlıklı bir hayat yaşamasına en büyük engeldir. Konuyla ilgili son yapılan araştırmalarda uzmanlar, aile bağları güçlü olan kişilerin daha uzun yaşadığını belirtmişlerdir. Bunların yanı sıra düzenli uyku, zaman yönetimi, hareketli yaşam gibi faktörlerde uzun ve sağlıklı yaşam için atılacak önemli adımlardır.

Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanlarından Sağlıklı Yaşam Önerileri

“Uzun yaşamak için ne yapmalıyız” noktasında sağlıklı yaşayan insanları gözlemlemek ve onların tavsiyelerini dinleyip, uygulamak en doğrusudur. Dünyanın en uzun ve sağlıklı yaşayan insanlarının özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • ·         Cıva gibi kimyasal maddelere maruz kalmayan, temiz sularda yetişen balıklar tüketilmelidir. Morina, hamsi, sardalye gibi balıkları örnek verebiliriz.
 • ·         İşlenmemiş gıdalar tüketilmelidir. Uzun ve sağlıklı yaşayan insanların en önemli özelliği; hazır ve işlenmiş gıdaları tüketmekten kaçınmalarıdır.
 • ·         Günde mutlaka 2.5 ile 3 litre arasında su tüketilmelidir.
 • ·         Her gün bir avuç çerez tüketiniz.
 • ·         Bitkisel ağırlığı beslenmeye özen gösteriniz. Hayvansal gıdalarla da beslenilmeli; fakat beslenmenin %90’ı bitkisel gıdalardan oluşmalıdır.
 • ·         Bazı insanlar hayatlarında hiç spor yapmazlar. Ancak günlük yaşamlarında devamlı fiziksel aktivite yaparlar. Bu tarz insanlar farkında olmadan aslında sağlıklı yaşama adım atarlar. Merdiven inip çıkma, bisiklet binme, tarlada çalışma, bahçede çalışma vb. birçok eylem kişinin sağlığını olumlu etkiler.
 • ·         Şekerin azaltılması da aynı şekilde uzun yaşam sırları içerisinde yer alıyor.
 • ·         Çocukluk arkadaşlarınızla sık sık görüşünüz.
 • ·         Yemek porsiyonlarını küçültünüz.
 • ·         Sebze ve meyveleri mevsimlerinde bol bol tüketiniz.
 • ·         Yukarıda da değindiğimiz üzere; uyku düzeninin sağlayınız. Ayrıca stresinizi kontrol altına almalısınız.
 • ·         Baklagillerden tüketmeye gayret ediniz.
 • ·         Ekmeği dikkatli tüketiniz. %100 buğdaylı ya da ekşi mayalı ekmek türlerinden tüketmeye gayret ediniz.

Uzun Yaşamak İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın reçetesi, beslenmeden geçiyor. Bazı besinlerin tüketilmesi sağlık için çok önemlidir. Sağlığınız için aşağıda sıraladığımız besinleri mutlaka tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeşil Çay

Faydalarıyla dikkat çeken yeşil çay, Japon mutfağında önemli yere sahip. Son zamanlarda Türkiye’de de popüler olan yeşil çay özellikle kalp sağlığı için mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Kalp- damar rahatsızlıklarını iyileştiriyor. Kolesterolü düşürür, tansiyonu düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Kahve Çekirdeği

Kahve içerisinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Antioksidan; felç, kanser, diyabet ve kalp- damar rahatsızlıklarına çok iyi geliyor. Yalnız kahve içerisindeki kafeinin tansiyonu yükseltme gibi bir özelliği vardır. O sebeple kullanırken aşırıya kaçılmamasını öneriyoruz.

Yağlı Balıklar

Uzun yaşam sırları denildiğinde beslenme noktasında yağlı balıkların önemi çok büyüktür. Özellikle balık kalp dostu olarak biliniyor. Alabalık, somon, sardalye vb. yağlı balıkların birçok faydası bulunuyor. Yağlı balıklar aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de önemli rol oynuyor. Omega-3 yağ asitlerini içeren yağlı balıklar, beyin sağlığı içinde mutlaka tüketilmelidir.

Sarımsak

İnsan sağlığına faydalı besinlerden birisi de sarımsaktır. Sarımsağın içerisinde çok fazla bileşen vardır. Bu bileşenlerden 10 tanesi kanserle mücadele ediyor. Sarımsağın içerisindeki dialil sülfür, vücutta yer alan kanserojen maddeleri parçalamakla görevlidir.

Zeytin Yağı

Zeytinyağında antioksidan ve antienflamatuar özellikli fenoller bulunuyor. Fenoller; felç geçirme, kalp hastalıklarına iyi geliyor. Uzun yaşamanın sırrı denildiğinde dünyada zeytinyağı ilk akla geliyor. Çünkü zeytinyağı dünyadaki en sağlıklı beslenme şekli olarak tabir ediyor. 


Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu