para

Satış Ortaklığı Ağı Nedir – Nasıl Para Kazanılır- Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

 Affiliate Network olarak da bilinen satış ortaklığı ağı, ürün sahipleri ile satış ortaklarını buluşturan ve satılacak ürünleri içinde barındıran bir platformdur. Bu platform yapılan her satışı takip eder, kayıt altına alır. Son olarak ürün sahipleri ve satış ortaklarının kazandıkları paraları dağıtır.


Satış Ortaklığı Ağı Nedir


Biraz daha ayrıntıya inelim;

Ürün sahipleri (vendor), ürünlerinin tanıtıcı bilgi ve görsellerini içeren internet adreslerini, satış ortaklığı ağına koyarak ürünlerini satışa sunarlar. Her ürünün satışından doğan komisyon oranı aşağı yukarı bellidir. 

Bu komisyonlar dijital ürünlerde daha yüksek olmakla beraber fiziki ürünlerde daha azdır. Satış ortaklığı ağına kayıtlı olan satış ortakları (affiliate); satışı gerçekleşecek tüm bu ürünleri ve bu ürünlerin komisyon oranlarını görebilir, ürün analizlerini yapabilir, ürün yorumları ile birlikte daha detaylı bilgiye sahip olabilir.

Ufak bir parantez açmak istiyorum. (Yazı içerisinde Vendor, Affiliate gibi yabancı terimler görüyorsunuz. Bunları bilerek yazıyorum; hem İngilizceniz gelişsin hem de yabancı sitelerde araştırma yaptığınızda bu tarz kelimelere yabancı olmayın.)

 • Tamamen güvenli bir platform

Ürün sahibi ile satış ortağı arasındaki dolandırıcılık veya istenmeyen durumları da sıfıra indiren bu sistem, herkes için güvenli bir platform oluşturur. Bu sebeple ürün sahipleri ve satış ortakları birbirini tanımayabilirler hatta iletişime dahi geçmeyebilirler.

 • Anlaşılabilir ve kullanışlı

Satış ortakları, bu ağlar sayesinde hesabındaki birçok raporu görebilir. Günlük satış grafiği, satış raporu, satış gelirleri gibi birçok yönetimsel araçları hesaplarından takip edebilirler. Satış ortakları, bazı satış ortaklığı ağları içerisinde bulunan eğitimlere de katılarak kendilerini daha fazla geliştirme imkânı da bulurlar. 

Bu platformda kayıtlı satış ortaklarının kendilerine özel bir kimliği vardır. Özel kimlik sayesinde bu platform otomatik olarak kimin ne kadar sattığını bu şekilde belirler ve komisyon dağılımlarında hata payını sıfıra indirir. Sistem hiçbir şekilde yanılmaz. Satış ortaklığı ağları da ürün sahipleri ve satış ortaklarına verdiği bu hizmet neticesinde her satıştan komisyon alır.

 • Bu şirketler kesinlikle yasaldır

Satış ortaklığı siteleri; devlet tarafından onaylı ve sürekli denetlenen, belirli izinler doğrultusunda çalışan şirketlerdir. Paramı alamazsam diye bir şey söz konusu olamaz. Vergi konusunda da kafanıza bir şey takılmasın. Çünkü satış ortaklığı ağları kazandığınız miktarlardan sizin adına devlete vergi öder. 

Yapacağımız iş kesinlikle devlet kontrolünde, vergileri ödenerek yapılan ve %100 yasal bir iştir. Sonradan başım derde girer mi diye düşünmeniz yersizdir. Ayrıntılı bir şekilde satış ortaklığı ağları nedir açıklamaya çalıştım. Satış ortaklığı, bu tarz platformlara kayıt olmakla başlamaktadır. Satış ortaklığı ağı nedir, temel olarak bu şekilde açıklanabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Satış Ortaklığı Tavsiyeleri

 • En mükemmeli aramayın.

En iyisi olsun, en güzeli olsun diyerek hep araştırmaya devam ederiz. Yalnız araştırırken de en mükemmelini bulmaya çalışmak size uygulamaya geçiş sürecinde sıkıntı yaratır. Aşırı araştırmaktan bir türlü uygulamaya geçemezsiniz. Ama bir şekilde bu işin başlangıcını yapmak gerekir. Satış ortaklığı konusunda temel bilgileri öğrenmeniz yeterli olacaktır. Bu site de size temel bilgileri fazlasıyla sağlayacağı için her bir adımda para kazanmaya biraz daha yaklaşacağız. Bence en önemli tavsiye sanırım bu diyebilirim.

 • Fazla bilgi aklınızı karıştırır.

Evet, bilgiye ihtiyacımız var onda hemfikiriz. Ama beynimize aşırı bilgi yüklenmesi, konsantrasyon bozukluğuna neden olarak verimin düşmesine yol açar. Bu da en değerli olan şeyi, yani zamanı öldürür. Daha sonra öğreneceğiniz bilgileri şimdiden öğrenmeye çalışmak yersizdir. Bir adımı bitirdikçe sonraki adım için zaten araştırma yapacaksınız. Yani her şeyi zamana bırakın. 

Ufak bir örnek vereyim: 4 sene boyunca alacağınız üniversite eğitimini, 1 senede almaya çalıştığınızı düşünün. Okula gitmek istemezsiniz öyle değil mi? Satış ortaklığına da bu şekilde giriş yaparsanız, bir türlü başlayamaz ardından pes edersiniz. Böyle bir şeyi asla yapmayın. 2. önemli tavsiyemdir.

 • Kendinizi sürekli geliştirin.

Geçen yazılarımda da bahsettiğim gibi satış ortaklığı, dünyada en hızlı büyüyen ve kendini geliştiren bir sistemdir. Yeniliklerden haberiniz olursa daha farklı stratejilere yönelerek daha fazla kazanabilirsiniz. Öyle her gün değil, 10 günde bir kontrol etseniz faydasını göreceksiniz. 

Bu sektörü öyle bir yakından takip etmeye başlayacaksınız ki,  istemeseniz de her şeyden haberiniz olacak. Her çıkan yeniliği ufak da olsa denemelisiniz. Unutmayın, araştırmaya ayıracağınız zaman 3 ise, uygulamaya ayıracağınız zaman 5 olmalıdır.

 • Öğrenmek için okumalısınız.

Öğrenmek için okumak zorunda olduğunuzu unutmayın. En azından günde yarım saatinizi okumaya ayırın. Sosyal hayatınızda da çok faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Satış ortaklığını normal bir iş gibi görün.

Bunu hep söyledim, bir daha söylemek istiyorum: Satış ortaklığı normal bir iş gibidir. Ne kadar üzerinde durursanız size o kadar çok kazandırır. Sisteminizi kurduktan sonra çalışacağınız zaman dilimlerinde azalma olması gayet normaldir. Bu, satış ortaklığı sisteminin çok güzel bir özelliğidir.

 • Kendinize ufak ufak hedefler koyun ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışın.

Bir çalışma programı yapın. “Şu gün bunu yapacağım, bu gün şunu yapacağım” gibi. İnanın çok faydasını göreceksiniz. İnternet ortamında inanılmaz bir rekabetin içinde olacağınızdan, zorunlu olmadıkça yapacağınız işleri ertelemeyin.

 • Verimli çalışmak için.

Normal bir iş gibi çalışacağınız için çalışma masanızın düzeni, çalıştığınız saatler, planlı-programlı çalışmak veriminizi artıracağından işinize daha fazla sarılacaksınız. O kadar zevk alacaksınız ki sabah bir an evvel bilgisayarı açmak için can atacaksınız.

 • Çok yakın bir arkadaşla başlamak.

Satış ortaklığında, öğrenme ve uygulama dönemlerinde içinizde muazzam bir istek ve azim olacak. Hatta bu işe bir arkadaşınızla başlamanız birbirinize destek açısından çok önemli bir anahtardır. Takıldığınız konularda bilgi alışverişi yapıp, arkadaşınıza yardımcı olduğunuz anda, özgüveniniz daha da artacağından, bu işte pes etmek aklınızın ucundan bile geçmeyecek. Çünkü bir şeyi birisine öğretmek ve kişinin, öğrettiğiniz şeyi uygulaması kadar keyif verici bir şey yoktur.

Tavsiye Yazı- Patreon Nedir, Nasıl Üye Olunur, Nasıl Para Kazanılır

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu