emlak

Emlakçı Kimdir Ne İş Yapar

Emlakçı Kimdir?

Ticari ve yasal prosedürlere göre, kişi ve kurumlara emlak kiralama, satış vb. konularda aracılık etme, danışmanlık hizmetleri sunma ve konuyla ilgili tapu kadastro, belediye, noter ve vergi dairelerindeki resmi işlemleri takip etme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiye emlakçı denir. 

Emlakçı Kimdir, Ne iş yapar


Emlakçı kimdir sorusu kısaca böyle tanımlansa da, aşağıda bahsedeceğimiz emlakçının görevleri ile konuyu daha detaylı aktarmaya çalışacağız. 

İşte, merak edilen “emlakçı ne iş yapar” sorusunun detayları…

Emlakçının görevleri nelerdir? Emlakçı ne iş yapar?

İşkur’un emlakçının görevleri olarak sıraladığı işlemler şunlardır;

  • Saha (alan) çalışması yapmak,
  • Müşteri portföyünü (arz-talep yönünden) değerlendirmek,
  • Emlak kayıtlarını cins, tür, bölge ve fiyatlarına göre listelendirmek,
  • Pazarlama stratejisi oluşturmak
  • Yazılı pazarlama teklifleri hazırlamak
  • Tanıtım ve promosyon çalışmaları yapmak,
  • İlan verilecek emlakları belirlemek,
  • Alıcıya ve kiracıya tercihleri doğrultusunda seçenekler sunmak,
  • Satıcı ve kiraya verenler için pazarlama yetki sözleşmesi yapmak,
  • Kiracı ve alıcı için tellaliye (aracılık) sözleşmesi yapmak
Emlakçı olmak bir çok konuda bilgiye sahip olunması gereken ve büyük emek isteyen bir iştir. Bu anlamda, sosyal ve teknolojik donanımınızın, emlak bilgi ve tecrübenizin iyi olması, bununla birlikte, sürece ayak uydurabilmek adına sürekli olarak gelişmeleri takip etmeniz gerekir.

Ayrıca, güven verme, insan ilişkilerini geliştirme, çeşitli analizlerden yola çıkarak ileriye dönük tahminlerde bulunma becerilerine sahip olmak da nitelikli emlakçı özellikleri arasındadır.

Emlak satışı ve kiralanması konusunda alternatif önerilerde bulunma, taraflara satış öncesi ve sonrası vergi işlemleri konusunda bilgi verme, proje yapımında pazarlamayı kolaylaştırıcı önerilerde bulunma, toplu konut yasası ve teşvikler konusunda müşteriye detaylı bilgi verme gibi danışmanlık hizmeti işlemlerini yapmak, emlakın pazarlanmak üzere hazır duruma getirilmesini sağlama, resmi işlemlerde kullanmak üzere müşteriden vekalet alma, belediyelerden emlak imar durumu belgesi alma, kiracıya ve alıcıya emlakın genel durumu ve genel giderleri konusunda bilgi verme, satış vaadi sözleşmesi yapma, müşterinin vergi yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağlama,
tapu kadastro, belediye, noter ve vergi dairelerinde resmi işlemleri yürütme vb. görev ve işlemleri yerine getirmek de
 emlakçının görevleri arasında yer alır.

Tüm bunlarla birlikte, işine gerekli ehemmiyeti veren emlakçı genellikle çok kazanan emlakçı olmayı hak eder. Sizin de emlakçı olmak gibi bir planınız varsa, bu detayları aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Tavsiye yazı: İpotek Nedir 

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu