emlak

Emlakçı Kimdir Ne İş Yapar

Emlakçı Kimdir?

Ticari ve yasal prosedürlere göre, kişi ve kurumlara emlak kiralama, satış vb. konularda aracılık etme, danışmanlık hizmetleri sunma ve konuyla ilgili tapu kadastro, belediye, noter ve vergi dairelerindeki resmi işlemleri takip etme bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişiye emlakçı denir. 

Emlakçı Kimdir, Ne iş yapar


Emlakçı kimdir sorusu kısaca böyle tanımlansa da, aşağıda bahsedeceğimiz emlakçının görevleri ile konuyu daha detaylı aktarmaya çalışacağız. 

İşte, merak edilen “emlakçı ne iş yapar” sorusunun detayları…

Emlakçının görevleri nelerdir? Emlakçı ne iş yapar?

İşkur’un emlakçının görevleri olarak sıraladığı işlemler şunlardır;

 • Saha (alan) çalışması yapmak,
 • Müşteri portföyünü (arz-talep yönünden) değerlendirmek,
 • Emlak kayıtlarını cins, tür, bölge ve fiyatlarına göre listelendirmek,
 • Pazarlama stratejisi oluşturmak
 • Yazılı pazarlama teklifleri hazırlamak
 • Tanıtım ve promosyon çalışmaları yapmak,
 • İlan verilecek emlakları belirlemek,
 • Alıcıya ve kiracıya tercihleri doğrultusunda seçenekler sunmak,
 • Satıcı ve kiraya verenler için pazarlama yetki sözleşmesi yapmak,
 • Kiracı ve alıcı için tellaliye (aracılık) sözleşmesi yapmak
Emlakçı olmak bir çok konuda bilgiye sahip olunması gereken ve büyük emek isteyen bir iştir. Bu anlamda, sosyal ve teknolojik donanımınızın, emlak bilgi ve tecrübenizin iyi olması, bununla birlikte, sürece ayak uydurabilmek adına sürekli olarak gelişmeleri takip etmeniz gerekir.

Ayrıca, güven verme, insan ilişkilerini geliştirme, çeşitli analizlerden yola çıkarak ileriye dönük tahminlerde bulunma becerilerine sahip olmak da nitelikli emlakçı özellikleri arasındadır.

Emlak satışı ve kiralanması konusunda alternatif önerilerde bulunma, taraflara satış öncesi ve sonrası vergi işlemleri konusunda bilgi verme, proje yapımında pazarlamayı kolaylaştırıcı önerilerde bulunma, toplu konut yasası ve teşvikler konusunda müşteriye detaylı bilgi verme gibi danışmanlık hizmeti işlemlerini yapmak, emlakın pazarlanmak üzere hazır duruma getirilmesini sağlama, resmi işlemlerde kullanmak üzere müşteriden vekalet alma, belediyelerden emlak imar durumu belgesi alma, kiracıya ve alıcıya emlakın genel durumu ve genel giderleri konusunda bilgi verme, satış vaadi sözleşmesi yapma, müşterinin vergi yükümlülüklerinin yerine getirilmesini sağlama,
tapu kadastro, belediye, noter ve vergi dairelerinde resmi işlemleri yürütme vb. görev ve işlemleri yerine getirmek de
 emlakçının görevleri arasında yer alır.

Tüm bunlarla birlikte, işine gerekli ehemmiyeti veren emlakçı genellikle çok kazanan emlakçı olmayı hak eder. Sizin de emlakçı olmak gibi bir planınız varsa, bu detayları aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Tavsiye yazı: İpotek Nedir 

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

70 Yorum

 1. Emlakçılık hakkinda detayli detayli bilgiler için teşekkürler. Tv de program var zaman zaman izliyorum emlakçilarla ve gezdirdikleri evlerle ilgili 🙂

 2. emlakçı kimdir ve görevleri nelerdir deyince en çok hoşuma giden kısım Tapu kadastro, belediye, noter ve vergi dairelerinde resmi işlemleri yürütmek, vb. görev ve işlemleri yerine getiriyor olması çünkü bu işleri hiç mi hiç sevmiyorum 🙂 teşekkürler detaylı bilgiler için

 3. Emlakçılık hizmet sektörünün önemli enstrümanlarından birisi bence. Özellikle devlet kurumlarıyla olan kanuni işlemlerde uzmanlıkları birey olarak çok işimize yarıyor. Ev bulma konusu haricinde danışma için kapılarını çaldığımız çok oluyor. Emlakçı kimdir konusunda detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

 4. Emlakçıyla ilgili kafamızda hep belli bir şablon var; başkasının malını satarak para kazanan 🙂 Oysa ki ne kadar çok incelikleri, detayları var. Konuyu gayet net açıklamışsınız. Paylaşım için teşekkürler.

 5. Emlakçı nedir yazınız çok kapsamlı olmuş, teşekkürler. ABD'de en prestijli mesleklerden birisi olan emlak ve gayrımenkul danışmanlığı ülkemizde ya yanlış ya da az tanınıyor. Profesyonel ve deneyimli bir emlakçı olmaksızın istenen mülkü bulmak, dolandırılmadan satın almak, karlı bir yatırım yapabilmek mümkün değil. Bu özel mesleğin yasalarının çıkartılması, kalifiye emlakçıların yurt dışındaki muadilleri kadar kazanç elde etmesi dileğiyle.

 6. evet bu ara alaska ekonomisini canlandırmak istiyorlar sanırım o taraftan yaşam ve ev göstermeye bunun yayının artığını gözlemledim.Bende emlak işi yapıyorum sanırım Bende evi alıp tadilat yapma işlerine girmeliyim :)Teşekkürler derya hanımcım saygılar.

 7. Evet Alman kanalı. Her türü var hem müşteriden satıyorlar hem firmaları üzerinden. Tüm dünyadan evler gösterdikleri için keyifli.

 8. -Saha (alan) çalışması yapmak,

  – Müşteri portföyünü (arz-talep yönünden) değerlendirmek,

  – Emlak kayıtlarını cins, tür, bölge ve fiyatlarına göre listelendirme,

  – Pazarlama stratejisi oluşturmak

  – Yazılı pazarlama teklifleri hazırlamak

  – Tanıtım ve promosyon çalışmaları yapmak,

  – İlan verilecek emlakları belirlemek,

  – Alıcıya ve kiracıya tercihleri doğrultusunda seçenekler sunma,

  – Satıcı ve kiraya verenler için pazarlama yetki sözleşmesi yapmak,

  – Kiracı ve alıcı için tellaliye (aracılık) sözleşmesi yapmak,
  Emlakçıların yaptığı işleri sayenizde öğrendim, satmak ya da kiralamak dışında da epey işe yarıyorlarmış aslında:)

 9. Emlakçı nedir ne iş yapar konusunda bilgi veren bir yazı hazırlamışsınız. Teşekkürler. Benim daha önce de anlattığım gibi emlakçılarla ilgili çok hoş anılarım yok. Maalesef kötü niyetli kimselerin eylemleri bu ülkede emlakçılara mesafeli bakmaya neden oluyor. Yukarıda Aslı Hanım'ın da dediği gibi bu konuda daha ciddi yasaların olması gerek. Hem bu işi hakkını vererek yapan emlakçıların hem de müşterilerin mağdur olmaması, yasalarla sağlanabilir. Yazı için teşekkürler tekrar.

 10. Emlakçı kimdir? Ne iş yapar? Yazınızı sonuna kadar okudum. Yorumlarda da diğer takipçilerinizin bahsettiği gibi Emlakçının sadece ev alıp satma değilde daha fazla işlerle de uğraştığını gördüm. Güzel ve açıklayıcı yazı için teşekkürler

 11. Acaba emlakçıların hepsi yazınızda paylaştığınız görev ve sorumluluklarını biliyor mu? Malum memleket emlakçı kaynıyor 🙂 Paylaşımınız için teşekkürler.

 12. Merhaba, ev sahiplerinin kira oranlarını neye göre arttırım yapması gerekiyor? Kiracı hakları nelerdir bunlar hakkında da detaylı bilgi paylaşırsanız çok seviniriz. İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu