sağlık

Suyun Vücudumuza Etkileri ve Suyun Faydaları

 

Suyun Faydaları

 Vücudun temel bileşenleri arasında su önemli yere sahiptir. Vücuttaki ana organ sistemleri sağlığı için düzenli su tüketimine önem verilmelidir. Bu kapsamda sağlıklı yaşam için suyun faydaları nelerdir konusunu çok iyi bilmek gerekiyor. 

Vücudun olmazsa olmaz yapı taşları arasında su önde geliyor. Tüm canlıların hayatını sürdürmesi için su tüketimine önem vermesi gerekiyor. Canlıların yaşamlarını sürdürmesi, sağlıklı olmaları; oksijenle, suyu temin etmelerine bağlıdır.  %75 insan vücudunu su oluşturuyor. Sağlıklı bir vücut için gün içinde mutlaka yeterli su tüketilmelidir. Biyolojik yaşamın sürdürülmesinde çok büyük görevi olan su yetişkinlerin vücudunda %50 ile 70 oranında yer alıyor. Belirtmiş olduğumuz oranlar kişinin; yaşına, boy uzunluğuna ve kilosuna göre değişebiliyor. Bu verilerden yola çıkarak aşağıdaki sonuçlara ulaşabiliriz:

Erkeklerin vücut ağırlığının ortalama %60’ını su oluşturuyor. 

Kadınların vücut ağırlığının yaklaşık %50’si sudur.

Çocukların vücut ağırlığının %65- 75’i sudan oluşmuştur.

Suyun Vücuda Etkileri ve Görevleri Nelerdir?

Canlı vücudunda suyun önemli görevleri ve etkileri vardır. Suyun vücuttaki etkileri ve görevleri şöyle sıralanabilir:

Vücutta biriken ödemleri dışarı atar.

Besinleri enerjiye dönüştürür.

Omurilik, beyin ve vücuttaki tüm organları dış etkenlerden korur.

Kaslarda denge sağlıyor.

Besinlerin kolay sindirilmesini sağlıyor.

Eklemlerde kayganlık sağlayarak hareketleri kolaylaştırıyor.

Göz, ağız ve burun gibi organ dokularını nemlendiriyor. 

Toksik ile atık maddeleri vücuttan atar.

Akciğerlerdeki hava nemlendirilerek solunum alma kolaylaşır.

Metabolizmayı hızlandırır.

Besin ve oksijen öğelerinin hücrelere taşınmasında görev yapıyor. 

Hücre fonksiyonlarının işlevlerini sağlıklı yapabilmesi için katı maddeleri çözüyor.

Vücut ısısının dengelenmesini sağlıyor.

Kan basıncı ile hacmini dengeler.

Vücutta kan akışını sağlar. 

Suyun Faydaları Nelerdir?

Günlük 3 litreye yakın su tüketerek vücudunuzda birçok fayda görebilirsiniz.  Suyun vücuda sağladığı faydalar şunlardır:

Kabızlığı Giderir

Sindirim sistemini düzgün çalıştıran etkenlerin en başında su geliyor. Bağırsak hareketlerini su düzenler. Aynı zamanda dışkının vücuttan kolayca atılmasını sağlar. 

Cildi Gençleştirir

Su cildi nemlendirip; pürüzsüzlük, tazelik, parlaklık ve yumuşaklık katar. Yaşlanmayı ve kırışıklıkları da önler.

Osteoporozu Önlüyor

Uzmanların araştırmaları sonucunda su tüketimiyle; kalça kırılması ve osteoporoz gibi sorunlarını engellemiş olacaksınız.

Fiziksel Performans Artar

Ruh halindeki değişimleri, dehidrasyon yorgunluklarını ve motivasyon azalmasını önemli ölçüde engelliyor. Egzersiz yapıp yeterli miktarda su tükettiğiniz takdirde fiziksel performansınızın arttığını göreceksiniz. Ayrıca enerji düzeylerinin iyileştirilmesini de su sağlıyor.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Yemek yemeden önce tüketildiğinde iştahınız azalır. Gün boyunca az miktarda kalori tüketirsiniz. 

Ağız Kokularını Engeller

Ağızda bakteri oluşumları engellemesi suyun faydaları arasında yer alıyor. Ağız kokusu; dişlere, diş etlerine ve dile yerleşmiş olan bakterilerden meydana gelir. Su tüketerek; ağızdaki bakterin yıkanmasını sağlayabilirsiniz. Nefesin taze tutulması bakımından da su tüketmek gerekiyor. 

Böbrek Taşlarının Dökülmesini Sağlar

Böbreklerde tuz ile sert mineraller oluşabilir. Dehidrasyonla birlikte böbreklerde taşta gelişmeye başlar. Su içerek, böbreklerde kristallerin ve birikimlerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Baş Ağrılarını Dindirir

Az su tüketildiğinde ortaya bazı sağlık sorunları çıkabiliyor. O sorunlardan biri de şiddetli baş ağrılarıdır. Günlük yeteri miktarda su tüketilmediğinde migren ağrıları da artabiliyor. Migreni tetikleyen sebeplerin başında az su tüketimi geliyor.

Organları Düzenli Çalıştırır

Vücut sağlığı için önemli olan su tüketimi özellikle dokuları ve organları çalıştırıp, kan dolaşımını sağlar. Solunum sistemleri, üreme sistemleri, kalp ve damar sistemleri, sindirim sistemleri ile üreme sistemleri sağlığı için su tüketilmelidir. Karaciğerin, böbreğin ve beynin düzgün çalışması içinde su tüketilmelidir. Suyun vücut için yararları arasında aynı zamanda tansiyona iyi gelmesi de dikkat çekiyor.


  Tavsiye Yazısı : Türkiye’nin Jeopolitik Gücü

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu