editördenweb

Blog Yazarları Ve Okurlarına 12 Tavsiye

Blog yazarlarına faydalı bilgiler

Bloglar Arası Etkileşimler

Son zamanlarda blogları gezerken dikkatimi çeken şeyler oluyor, başka arkadaşların yakınmalarını da duyuyorum. Ben de kendimce ufak tefek tavsiyelerde bulunmak istedim, gözlemlerimin sonucu olarak.
Belki uyguluyorsunuz belki de uygulamıyorsunuzdur. Hatta yazıma yorumlarda, fikirlerinizle katkıda da bulunabilirseniz çok mutlu olurum.


1. Mümkün mertebe bir çok bloğu izleyiciler kısmından takibe alın, wodpress bloglarına abone olun. Bu şekilde başka blogger arkadaşlar da sizi takip eder.
Ama lütfen karşı taraf sizi takibe alınca biraz zaman geçince takipten çıkmayın
hoş bir hareket olmuyor.

2. Sayfa ziyaretlerinde en makbulü anahtar kelimeli girişler olmakla birlikte sayfasına gireceğiniz kişinin, facebooktan veya farklı sosyal medya  linkinden giriyorsanız.


Tıklayıp sayfaya geçtiğiniz zaman 2 saniye durup geriye basmayın sayfadan çıkmayın. Hızlı giriş çıkışları olan sayfalar google sıralamasında geriye düşüyor. Böylelikle arkadaşınıza
fayda yerine zarar verebiliyorsunuz. Örneğin browserda birkaç blog açtıktan sonra yorum yapın. Bu şekilde diğer blogların sayfaları da açık bir şekilde beklemiş olur.

3. Lütfen anahtar kelimeli girişlerde çok gerilerde ki sayfalarda bulunan anahtar kelimeli girişler olmasın, çünkü Google diyor ki, adam 10 sayfa geçti ve 11. sayfadaki bu siteye neden giriş yaptı.Bunu da çok geçerli saymıyor ama diyelim ki 3. sayfada bulunan siteye anahtar kelimeli giriş olacak ondan önce önünüzdeki sitelere en az 1-2 tane kısa süreli giriş çıkış olursa google önünüzdeki sitenin beğenilmediğini ve sizinkinin tercih edildiğini düşünür.

4. Başlık yorumculuğu yapmayın bazen ters köşe olabiliyorsun çünkü kişi başlıkta söylediği konuyu yermiş veya övmüş olabiliyor:) Veya konuya dikkat çekmek adına bir başlık koymuş oluyor.


Ya ben yorum yapmak istiyorum ama o kadar uzun ki, yazı hepsini okumak istemiyorum diyorsanız, en azından yazının hangi konu hakkında olduğunu anlamaya çalışın lütfen. Veya yazıyı
beğendiğinizi, bir ürün öneriliyorsa merak ettiğinizi, ilginizi çektiğini belirtin. Veya sadece selam verin ama konuyla tamamen ilgisiz bir yorum yazanın emeğine saygısızlık olur.

Tavsiye yazı: Seksenli Yıllarda Öğrenci Olmak

Blog yazarlarına ve okurlarına tavsiyeler


5. Lütfen yorumunuz elinize sağlık olmasın eğer yemek tarifi değilse biraz daha uzun yorum yapmayı başarabiliriz sanırım.


Ayrıca arkadaşlar bilmeyenler için konu başlığının yorum içerisinde geçmesi blog için değerli ve önemlidir. Çünkü seo bunu önemsiyor aramadaki sıralamanız da değişir olumlu yönde tabi.

6. Bir şekilde bloguma girdiniz ve yine 3 kelime yorum yapıp çıktınız.Toplam 20 saniye kaldınız google yemez arkadaşlar bu arkadaş 20 veya 30 saniyede hem yazıyı okudu hem görsellere baktı birde üstüne yorum yaptı. Google diyor ki hayırdır yazıyı bile okumadan ne yorumu bu anlatmak istediğimi anladınız umarım ??


Unutmayın ki, siz de kendi bloğunuz için desteğin hakkaniyetli ve doğru yapılmasını beklersiniz, aynısını siz de yapmalısınız.

7. Ayrıca siteye girildiğinde sayfa dolaşmalarında dikkat edelim her sayfada 5 saniye veya 5 dk kalmayalım bunun makbulü yazarın yazdığı yazıyı ortalama 2 dk da okuyacaksan 
5 dk kalmanın anlamı yok ama 3 dk da okunacak bir yazıdan da 20 saniyede çıkmayalım.

8. Bloga yada siteye girdiğiniz de tek yazıyla kalmayın arkadaşlar nasıl sizin hite ihtiyacınız varsa karşı tarafında ihtiyacı var.

O yüzden girdiğinizde en az 4-5 yazısını ziyaret edin ve yorumunuzu bırakın. Ayrıca sadece yorum da destek değildir  Sosyal medyada başkalarının linklerini
paylaşırsanız, onlar da sizi paylaşır ve yazınız daha büyük kitleye ulaşır.

Bloggerların beklentileri


9. Mümkün mertebe karşı tarafa karşılık verin yani nasıl o sizin ziyaret ve yorumlarınıza ihtiyaç duyuyorsa sizde onun ziyaretlerine ihtiyaç duyuyorsunuz.


Yani ziyaretlere ve yorumlara geri dönüş yapın hemde bu bir nezakettir. Blog yazarları birbirine destek amaçlı takipleşiyor ve bu geri dönüşler gerçekten çok önemli.

10. Özellikle reklamları olan arkadaşlarda sayfayı açtığınızda sayfa sonlarına inmeye özen gösterin çünkü çok cuzi de olsa reklam gösterimleri de para kazandırıyor ayrıca sayfaya artı değer katıyor.


11. Arkadaşınızın sitesi x sitesi çok seviyorsunuz, arkadaşınızı her gün ziyaret ediyorsunuz. Eğer hiti çok yüksek bir haber sitesi değilse veya yeni yazı yazmadıysa hergün girmeyin zarar vermese de karda sağlamaz.


12. Bir de gözlemlediğim ve hoşuma gitmeyen bir durum zaman zaman birkaç kişilik gruplar halinde başka bloggerlar hakkında sosyal medyada yapılan imalar.

İsim vermeseniz de bahsi geçenlerin blog yazarları olduğunu anlıyoruz ve bunlar benim de arkamdan konuşur diye düşünüp uzak dururum ben açıkçası. O tarz paylaşımların altına yazanlar da bunu düşünmeli bence.

Bu başkasını kötülemek için yazıyorsa, gün gelir benim hakkımda da yazar diye düşünün önce. Ayrıca sözü edilen belki sizin tanıdığınız sevdiğiniz biri. Bilmeden yaptığınız yorum onu kırıp üzebilir.

Hepimiz ister hobi, ister kazanç amaçlı yazalım insanlığımızı, sevgi saygıyı unutmadan işimizi yapmalıyız. Paylaşılamayacak, bizleri hırs dolu canavarlara dönüştürecek hiç bir şey yok ortada.Tüm yazarlarımızı okurlarımıza ve bloggerlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Tavsiye yazı: Büyük Blog Takip Etkinligi Buradan Okuyabilirsiniz

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu