faydalı bilgiler

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Yöntemler


Hepimiz şahit olmuşuzdur hemen hemen,  leke çıkartıcı ürünlerin reklamlarında zorlu lekelerin nasıl çıktığına… Fakat dikkat ettiyseniz,  o reklamların hiçbiri çamaşır suyu lekesini kesin çıkartırım iddiasında bulunmuyor. 

Aslında bakıldığında bu zorlu lekeyi çıkartmak o kadar kolay ki yeter ki doğru yöntemi bilelim. Bunun için sizin ihtiyacınız olan malzemeler; biraz metil alkol ve pamuk. Pamuğu, metil alkol olan dolu kaba batırmalısınız. Sonra, çamaşır suyu lekesi üzerine bırakarak bir gece bekletmelisiniz. Ertesi günü, bir bakacaksınız ki lekeden eser kalmamış.  

Çamaşır Suyu Lekelerine Karşı Alınacak Önlemler

Çamaşır suyu lekelerine karşı alınacak en iyi yöntemler;  çamaşır suyu kullanırken yapılması ve yapılmaması gerekenler olarak ikiye ayrılır. 

Yapılması Gerekenler

 • Çamaşır suyu,  şişesi üzerinde ki güvenlik talimatlarını dikkatli okuyunuz.  Böylelikle,  çamaşır suyu hangi maddelerin üzerinde nasıl uygulanır onu daha iyi öğrenmiş olursunuz.
 • İkinci adım olarak da;  çamaşır suyunu kullanırken evinizi havalandırın.
 • Çamaşır suyu kullanırken,  kesinlikle bulaşık, temizlik eldiveni kullanın ki cildiniz zarar görmesin.
 • Çamaşır suyunu,  asla suyla karıştırmadan kullanmayın.  Mümkün olduğu sürece,  soğuk suyla karıştırarak onun aşındırıcı etkilerini azaltmanız gerekir.  Önemli bir nokta:  Sıcak suyla karıştırırsanız çamaşır suyunun mikrop öldürücü özelliğinden mahrum kalabilirsiniz. 

Yapılmaması Gerekenler

 • Kesinlikle çamaşır suyunu diğer temizlik malzemeleriyle karıştırmayınız.  Sadece soğuk su ekleyiniz.
 • Çamaşır suyunu,  uzun süre herhangi bir yüzeyde uzun süre bırakmayın ki,  yüzeyler aşınıp ağarmasın.
 • Cildinizden ve saçınızdan uzak tutunuz.  Çünkü sağlığınızı ciddi şekilde tehlikeye sokarsınız.
 • Çocukların erişemeyecekleri yerde saklayınız ki istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalmayasınız.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar

 1. Yama Yöntemi:  Leke tamirlerinde ve giysileri tamirlerde kullanılan en eski yöntemler arasında yer alıyor.  Eğer giysinize,  halınıza ya da koltuğunuza çamaşır suyu bulaştıysa onların kumaşlarına uygun bir yama yapabilirsiniz. 
 2. Kesme: Çamaşır suyu lekesi olan bölgeyi uygun şekilde keserek sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.
 3. Çamaşır Suyuna Batırma:  Çamaşır suyu lekesi olan kumaşı tamamen çamaşır suyuna batırarak rengini de değiştirebilirsiniz.
 4. Kumaş Boyası:  Özellikle,  keten ve pamuklu kumaşlar çamaşır suyu lekesi olduysa kumaş boyası kullanmak en doğrusu olacaktır.   Kumaş boyası yaparken ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:  Kumaş boyası ve fırçadır…   Kumaş boyasını,  kuruymuş olan giysinin lekeli kısmına sürmeniz yeterli olacaktır.
 5. Aksesuar İle Süsleme:  Genellikle;  ceket,  gömlek ve kot pantolonlarda ki çamaşır suyu lekesini gidermek için aksesuarlar kullanmak en doğru yöntem olur.  Rozet,  pul,  boncuk ve broş gibi aksesuarlarla lekeli alanı kapatabilirsiniz.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

54 Yorum

 1. Çamaşır suyu leke değil rengini solduruyor diye düşünüyorum. O yüzden bu yöntemle düzeleceğini pek zannetmiyorum.

  Üzerine bir şey dikilerek ya da boyayarak kapatılabilir ancak.

 2. Özellikle temizlik ve çamaşır suyuyla çok fazla haşır neşir olan biz kadınların çok muzdarip olduğu bi durum kesinlikle. Faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık.

 3. Ben de çamaşır suyu lekesi varsa o kıyafet düzelmez diye düşünüyordum ama metil alkol yöntemini aklıma yazdım. Umarım kullanmamı gerektirecek bir durum olmaz 🙂

 4. Çamaşır suyu lekesi çıkmaz ama nasıl kontrol altına alınır, nasıl bu durumdan kurtulunur konusunda çok faydalı bilgiler var, çok teşekkürler. Vazgeçemeceğim bir eşya ise bunları denerim, yoksa o eşyayı başka amaçlar için kullanmak üzere durumu akışına bırakırım.

 5. Yazının tamamını okuma fırsatınız olsaydı keşke tek bir yöntem mevcut değil diğer yöntemler ve bahsettikleriniz de mevcuttu.Teşekkürler.

 6. Çamaşır suyu lekesi inanılmaz sinir bozucu. Genelde çamaşır suyu kullanırken fazla dikkatsizim ve bu dikkatsizliğim birçok kıyafetimin çöpe gitmesine neden olmuştur. Bu önerilerinizi not ettim, işime yarayacak 🙂
  Teşekkür ederim.

 7. Özellikle yeni aldığım bir kaç yeni kıyafetim çamaşır suyu kurbanı olmuştu. Ne kadar dikkatli olsamdi bir şekilde sıçrıyor malesef. Ellerinize sağlık çok faydalı bir yazı olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu