kültür sanat

İnanılmaz Değişim! Öncesi-Sonrası Fotoğraflar

1970 ve 1980’lerde, amatör fotoğrafçılık yapan Chris Porsz, Peterborough sokaklarında, gündelik hayatın samimi fotoğraflarını çekmişti. Birkaç yıl önce, en sevdiği fotoğraflarından bazılarını yeniden canlandırma fikri oluştu kafasında, ancak aradan 30 yıl geçmişti ve fotoğrafladığı kişileri tekrar bulmanın mümkün olup olmadığından emin değildi.

Chris fotoğraflarını yerel bir gazetede yayımlamaya karar verdi. Bu çabasının sonunda yaklaşık 100 kişiye ulaşabildi. Ardından, orijinal fotoğrafların çekildiği noktalarda onlarla bir araya geldi.
Bu buluşma, yıllardır birbirlerini görmeyen arkadaşlar, aile üyeleri ve eski sevgililer için de ilginç bir buluşmaydı. Chris Porsz’un 30 yıl önceki fotoğraflarının tekrar canlandırıldığı bu görüntülerle, geçen zamanın insanları nasıl değişime uğrattığını yansıtan büyüleyici dönüşüme hayran kalacaksınız.

Aynı yer, aynı kişiler, aynı poz, farklı zamanlar. Öncesi ve Sonrası!

Tina ve Dog (1985-2015)

Tina ve Dog (1985-2015)- Öncesi-Sonrası
Tina ve Dog (1985-2015)- Öncesi-Sonrası

Çift, ikiz çocuklara sahip oldular ancak birliktelikleri çok uzun sürmedi. Tina şimdilerde İngiltere Dorset’te yaşıyor, Dog ise Güney Batı Galler’de.


Beş Arkadaş Koşarken (1980-2016)

Beş Arkadaş Koşarken (1980-2016)
Beş Arkadaş Koşarken (1980-2016)

Soldan sağa, Andy Jackson, Richard Hillson, Devinder Singh, Tony James ve Aaron Meadows, okuldaki kayıt sırasında çip dükkanına koşarken görüntüleniyorlar. İlk fotoraf ve aradan geçen yaklaşık 40 yıllık bir zaman…


Pembe Saçlı Mohikan – 1985/2016

Pembe Saçlı Mohikan - 1985/2016
Pembe Saçlı Mohikan - 1985/2016

Punk Badger Farcue, 20 yaşındayken yerel bir pizza yeme yarışmasında fotoğraflanıyor. O zamanlar işçi olarak çalışıyordu.Yıllar pank stilinden hiçbir şey eksiltmemiş. 1991’den beri Somerset’de yaşıyor.


Camdan Bakan Kızlar (1980-2013)

İkiz kardeşler Shehnaz ve Rukshana Begum, ablaları Itrat ile birlikte, Petersburgh’daki evlerinin penceresinden bakarlarken fotoğraflandılar. Üçü de hala aynı bölgede yaşıyor ve düzenli görüşüyorlar.


İyi Dostlar (1980-2015)  

Bu 4 arkadaş fotoğraflandıklarında yaşları 12 idi. Bugün hala arkadaşlar ve hala aynı bölgede yaşıyorlar.


Metal Mickey – 1980/2016

Metal Mickey, gerçek adı Steve Osborn, yaptığı motosiklet kazasında bacaklarına saplanan metallerden dolayı bu takma adı almış. Bastonlardan destek alarak yürüyebiliyor. Lincolnshire’da karısı ve 4 çocuğuyla birlikte yaşıyor.


Kızlar- (1982/2011)

Zaman kaçınılmaz olarak sevdiklerimizi de beraberinde götürüyor ve bu fotoğraf da bunu hatırlatan bir simge. 1982’de çekilen fotoğrafta Penny, Sarah, Loise, Carole ve en sağda bulunan Juliette ile birlikte Petersburg Katedral Meydanında görüntülendi. Ne yazık ki, Juliette vefat ettiği için, ikinci fotoğrafta yerine kardeşi oturdu.


Trudi ve Dave Talbot Çifti – (1980/2010)

Evli çift Trudi ve Dave Talbot, 1980 yılında ilk köpekleriyle birlikte bir İngiliz içeceği olan Vimto’nun tadını çıkarırken görüntülendi. Fotoğraflarını 30 yıl sonra yeniden canlandırdılar.


Kasap – 1980/2015

Richard Price, kasap dükkanının dışında müşteri çekmeye çalışıyordu. 15 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra 3 yıl boyunca burada çalıştı. Bugün hala aynı yerde yaşıyor ve artık bir şovmen olarak çalışıyor. Kasap dükkanı ise yerini çoktan bir kafeye devretmiş.


Telefon Kuyruğunda (1981-2016) 

John Morris, Paul Barnard ve Andrew Pollard, Pazar Yolu’ndaki telefonu kullanmak için sıraya dizildikleri bir anda fotoğrafları çekilmişti. Üç arkadaş o dönemde bisikletleriyle sık sık şehir merkezinde gezerlerdi.
O telefon kulübesinin yerinde şu an bir ATM bulunuyor. Bu proje 30 yıldır görüşmeyen arkadaşların tekrar bir araya gelmesini sağlamış.


 Xenia Gordon (1983 ve 2011)


Demiryolu Aşıkları (1982/2009)

Görsel Kaynaklar: CHRIS PORSZ

Bir önceki yazımız-  Güney Koreli Sanatçı Dain Yoon ‘un Akıl Almaz Optik İllüzyon Sanatı

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

44 Yorum

  1. Ah zaman! Nasıl da acımasız, nasıl da geçip gidiyor. Öncesi-sonrası fotoğraflar gerçekten inanılmaz 🙂

  2. Bu çok nostaljik bir albüm çalışması olmuş bayıdım. Tina ve dog ciddi anlamda değişime uğramış. Pembe saçlı mohikan ve xenia gordon da bir değişim göremedim. Ama harika bir çalışma demir yolu aşıklarından bir hikaye çıkardı.Teşekkürler hürpost bu çalışma ile bizlerinde gözlerinin önünden geçmişi geçirdiniz.

  3. Süper bi çalışma, genişletilebilir aslında. Punkçının değişmemesi, çiftlerin ayrılmaması, ayağı kırık adamın gençken zayıf, fazla hareket edemediği için ilerleyen yıllarda çok kilolu oluşu dikkatimi çekenler arasında.

  4. Adam belki de bazılarına saçma gelebilecek bir uğraşın peşinde uğraşmış ve bazılarını yıllar sonra görüştürerek tekrar fotoğraflarını çekmiş. Takdîre şâyân!

  5. Ya bu fotolar harika oluyor. Hep diyorum keşke ben de böyle bişiler yapsam. Ama pozlarımda sorun var 😀 Harika bir paylaşım , gülümsetti. Teşekkürler 😉

  6. Pembe Saçlı Mohikan favorim adam imajından hiç dönmemiş pembe boya parasına ev alırdı kesin 🙂 zaman ömrümüzü alıyor parça parça gün gün bizden baki olan sevgi aşk dostluklar

  7. İnanılmaz değişim gerçekten de. Zaman hiç kimseye ayrım yapmıyor yaşlanıyor herkes. Ama önemli olan yıllar sonra da aynı heyecan ve güzelliklerle yaşayabilmek. Ben özellikle köpekleri olan çifti çok samimi buldum. Yıllar sonra aynı yerde bu kez başka bir köpekleriyle fotoğraf çekilmişler. Bir de punk saçları çok hoş. Bir ara böyle bir moda vardı değil mi yaa.:) Çok keyifli bir paylaşım olmuş gerçekten teşekkürler. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu