kültür sanat

Son Zamanların En İyi Bilim Kurgu Filmi: Ready Player One-Başlat

 Ready Player One-Başlat 

Ernest Cline’in Başlat/Ready Player One kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenmiş ve ortaya çok ses getiren, izleyicinin büyük beğenisini kazanan şahane bir film çıkmış.


son zamanların en iyi bilim kurgu filmi


2045 yılındayız… Dünya felaketlerle dolu. Enerji krizi, kalan son kaynaklar için savaşlar, yaşamı felce uğratan iklim değişikliği, hastalıklar, yoksulluk, kıtlık… Bir yanda dünyanın içinde bulunduğu durum, öte yanda gününün çoğunu bir simülasyonda geçiren insanlar. Bu simülasyon, istediğiniz avatarı seçebileceğiniz, istediğiniz yerde istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz OASIS adında bir sanal gerçeklik oyunu.

Bu devasa simülasyonun yaratıcısı olan James Halliday arkasında milyarlarca dolarlık bir servet ve bir video bırakarak ölür. Videoda, mirasını tek bir kişiye (ya da klana) bırakacağını, o kişinin de devasa sanal gerçeklik dünyası OASIS içine sakladığı üç anahtarı bulacak kişi olacağını belirtmiştir.

Bu üç anahtarı bulan kişi sadece para ödülü değil, aynı zaman da OASIS’in de sahibi olacaktı. Bunun üzerine, hayal bile edemeyecekleri kadar büyük olan bu mirasa sahip olmak için kıran kırana bir mücadele başlar. Bu mücadeleye girenlerden biri de genç Wade Watts’tır. Wade oyunda kısa sürede başarı sağlamış ve ilk anahtarı bulmuştur. Bu durum mirası başkalarına kaptırmak istemeyen bazı insanların hiç hoşuna gitmez ve Wade’i sadece oyunda değil gerçek yaşamda da saf dışı bırakmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdırlar…

80’lere bolca gönderme yapılan filmde, günümüz geleneklerine de sadık kalarak, pek de alışık olmadığımız türden farklı bir deneyim yaşatılıyor. Özellikle yarış sahnelerinde beyniniz yanarken, bundan garip bir şekilde haz duyduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu film kesinlikle son yılların en iyi bilim kurgu filmleri arasında.

En nihayetinde Spielberg, olağanüstü teknik detaylarla, görsel şovlarla ve zihni allak bullak eden felsefesiyle tam olarak 2 saat 20 dakikalık Başlat filmi ile coşkulu bir şölen vaad ediyor. Ne de olsa Spielberg, Indiana Jones, Er Ryan’ı Kurtarmak, Jurassic Park, E.T, Schindler’in Listesi, Jaws ve daha nice kült filme imzasını atmış dahi bir yönetmen. Başlat-Ready Player One ile birlikte ise sinemanın en güçlülerinden biri olduğunu tekrar göstermiş oldu…

Tavsiye yazı- Titanikten Kurtulanların Hikayesi

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Son yıllarda fantastik türdeki filmler arasında öne çıkan nadir filmlerden. İzlerken hiç anlamadığınız bir şekilde filmin içinde yer alıyorsunuz. Kesinlikle izlenmesi gerekiyor. Tabi göndermeleri yakalayabilmek için birçok film izlemiş olmak gerekiyor. Sevdiğiniz başkaca filmlere göndermeleri gördükçe daha çok zevk alıyorsunuz. Çok sevdiğim bu filmi kendi blogumda da yazmak için listeye almıştım. Ama benden önce davrandınız 😄

  2. Kitabı gibi filmi de güzel. Filmin içinde aynı heyecanı yaşıyorsunuz. Tarz olarak da emsallerinden çok önde bir film, yazdığınız tüm övgüleri hak ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu