kültür sanat

Yann Arthus-Bertrand Belgeseli: Human

Fransız gazeteci ve yönetmen Yann Arthus-Bertrand, “bizi insan yapan nedir” sorusuyla yola çıkarak, uzun süre hafızalardan silinmeyecek ve bize insanlığımızı sorgulatacak gerçek hikayelerle dolu çarpıcı bir belgesel ortaya çıkarmış ve adına “Human” yani “insan” demiştir. İzleyiciyi, insan olmanın ne anlama geldiğine dair gerçekleri göstermek için dünya çapında bir yolculuğa çıkaran Human belgeseli, 3 yıl boyunca 60 ülkede 2 binden fazla insanın hikayesi dinlenerek ortaya çıkmıştır; yoksulluk, savaşlar, iş hayatı, homofobi, aile içi taciz, aşk, sevgi, nefret, ve gözyaşlarını içeren gerçek hayat hikayeleri…


Human belgeseliseyirciye farklı insanları, farklı yaşamları göstererek kendi yaşam ve insanlıklarıyla hesaplaşma anları yaşatır. Bu belgesel bir nevi yüzleşmedir; kendi küçük yaşamının ötesine bakmayı öğrenerek öteki dünyayla yüzleşme! 
Yann Arthus-Bertrand Belgeseli "Human"

Muhteşem panoramik manzara görüntülerinin araya serpiştirildiği ve siyah bir arka plan önünde gerçekleşen “İnsan-Human belgeseli” röportajlarında, herhangi bir bölge veya kimlik belirtilmeksizin herkese aynı 40 soru yöneltilir; Farklılıklarımız neden bu kadar büyük? Karşı karşıya kaldığınız en zor durum nedir ve bu durumdan neler öğrendiniz? Eşine en son ne zaman “seni seviyorum” dedin? Diğer insanlara bir mesajın var mı? vb. gibi. 


Birbiriyle hiçbir alakası olamayan yaşamların, aynı sorulara nasıl cevap verdiğine bu belgeselle tanık olacak, bununla birlikte yaşamlarında en çok değer verdikleri hakkında, umutları ve beklentileri hakkında içten ve derin söyleşiler dinleyeceksiniz.


Yann Arthus-Bertrand’ın Human belgeseli ile ilgili açıklaması;

 

Başlarda ütopik ve bir deli işi gibi görünen bu fikre çalışma arkadaşlarım büyük bir alçakgönüllülükle yaklaştı. Hayalim kelimelerin gücü üzerine kurulup dünyanın eşsiz görüntüleriyle beslenen bir film yapmaktı. Yaptığım görüşmeler sorularıma cevap arayıp, karşımdakini analiz etmek üzerine değildi. İnsanın ruhunun en derinliğine ulaşacak cevapları onların bir bakışında, ifadesinde, bir kelimesinde bulmaktı. Buradaki her hikaye eşsiz.

Dünyanın her köşesine acının hakim olduğu bir zamanda, Human (İnsan) belgeseli tüm insani duyguları harekete geçiren birleştirici bir hatırlatıcı olmuştur…

Human, kendi alanında benzersiz, dokunaklı bir belgesel. Birçok duyguyu aynı anda hissettiriyor; sevinç, üzüntü, empati, sempati, takdir, umut. “İnsan” belgeseli için çok büyük zaman ve emek harcanmış olduğu açık. Zor bir süreç olmuştur mutlaka ama nihayetinde buna fazlasıyla değmiş. 

Buna, zamanın başyapıt belgeseli demek asla abartı olmayacaktır. Şaşırtıcı doğa manzaraları, insanların en zor işlerde ve zorlu koşullarda, sadece biraz yemek ve para kazanmak için yaşadıkları tüm zorluklar ya da bunun tam zıttı, dayatılan sistemi sorgulatıyor; tekrar tekrar hatırlatıp, tekrar tekrar sorgulatıyor.
 

Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması başka yaşamları görmeyi ve empatiyi kolaylaştırdı. Bilim, aklın ve bilginin sınırlarını zorladı. Buna rağmen hala nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi bilmiyoruz…

Profesyonel yaşantımızda başarılı olmak zor değil ama kişisel hayatımızda başarılı olmak, işte o çok daha zor. Gerçek bir insan olabilmek çok daha zor. Bunu unutuyoruz.  Yann Arthus-Bertrand

Tavsiye- Son Zamanların En İyi Bilim Kurgu Filmi: Ready Player One-Başlat

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Vay canına, 60 ülkede 2 binden fazla kişinin hikayesini dinleyerek belgesel filmleri seyretmek çok güzel olmalı. Konuşmaları fikir katabilir.
    Ben filmi izleyeceğim.
    Dostluktan selamlar.

  2. Yann Arthus-Bertrand'ın Human belgeseli gerçekten çok emek verilerek yapılmış, bize de bunun hakkını vermek düşüyor. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu