emlak

Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Nedir

Kat Mülkiyeti Nedir?

Tamamlanmış bir yapının kat,daire,dükkan ve depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve tek başına kullanılmaya elverişli olan bağımsız bölümleri üzerine tesis edilen resmi belgelerdir. 

Yani kat mülkiyetinin esası bağımsız bölümlerin ayrılarak şahısların bunlara sahip olduğunu tapu sicil kütüklerin de resmi olarak belgelemektir. Kat mülkiyetinin kurulması için iskan izninin alınması şarttır.

Kat mülkiyeti için gerekli belgeler

  • Yönetim planı,
  • Vaziyet planı,
  • Genel inşaat projesi,
  • Yapı kullanma izin belgesi/iskan
  • Maliklerin nüfus cüzdanları ile vesikalık fotoğrafları,
  • Her bağımsız bölümün arsa payını, kat, daire, iş bürosu gibi nevini (tür ve çeşitini) ve bunların birden başlayıp sıra ile giden numarasını, varsa eklentisini gösteren liste.
Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat İrtifakı Nedir?

Bir çok kişinin daire alırken kafasını karıştıran terimlerin bazılarını açıklamak istedik.

Arsa maliki veya hissedarların arsa payına bağlı olarak kurulan tesise denir.
Kat irtifakının oluşturulması ana yapının henüz tamamlanmamış olması anlamına gelmektedir.

Kat Mülkiyetine Konu Olan Terimler;

Ana Yapı           : Tesisin Tamamı 
Bağımsız Bölüm : Daire,dükkan
Eklenti              : Kömürlük,çamaşırlık,garaj
Ortak Alanlar     : Otopark,Bahçeler,Havuz,Asansör,Çatılar v.s

Kat irtifaklı daire alınır mı?

Kat irtifaklı bir daire kapsamlı bir risk analizi yapılmış ise rahatlıkla alınabilir ve orada sorunsuz şekilde yaşanabilir. 

Ancak öncelikle kat irtifaklı bir daire almanın, riskleri konusunda bilgi sahibi olmanız ve gayrimenkul danışmanınız dan belli kontrolleri, yapmasını beklemeniz gerekmektedir.

Yaşamın başladığı, bir binada bulunan kat irtifakı tapusu orada iskanın halen alınmamış olduğu, anlamına gelebilir. Bu da o binanın kuralına uygun şekilde yapılıp yapılmadığını sorgulamanızı gerektirir. İskansız bina başlı başına bir risktir ve tapunun kanunen geçerliliği bile sorgulanabilir.

Kat irtifaklı tapuların alınmasından sonra müteahhit, binayı belediyeye verilen projeye aykırı biçimde tamamlayabilir. Bu durumda daireyi satın alan kişi, bina projeye aykırı biçimde yapıldığı için ileride belediyeden çıkacak bir yıkım kararı ile karşı karşıya kalma riskini alır.

Bankalar kat irtifaklı dairelere, kredi vermek için iskanı olması şartını aramaktadır. Bu sebeple daire projeye uygun yapılmış dahi olsa, iskan almamış bir konutu satın almak her zaman risk taşımaktadır.

Tavsiye yazı: İpotek Nedir Buradan Okuyabilirsiniz.

Kat irtifaklı binalar onaylı projesine uygun biçimde yapılması halinde sonradan iskan alabilir.
Sürecin çok uzadığı ve ortada iskan alma masraflarını karşılayacak bir müteahhidin olmadığı noktada, kat malikleri aralarına para toplamak zorunda kalacağı için zorlu bir süreç ile karşı karşıya kalınabilir.

Kat irtifaklı bir ev almak isterseniz yanınızda konuya hakim bir uzmanın olması ve sizin için oluşabilecek problemleri önceden kontrol etmesi çok önemlidir.

Tavsiye yazı: Sözleşme Nedir Buradan Okuyabilirsiniz.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu