emlak

Tapu Takas Sistemi

Tapu Takas Sistemi Nedir?
Tapu Takas

Tapu işlemlerinde en büyük sıkıntı, alınan gayrimenkul bedeli ödenirken yaşanmaktadır. Çünkü devir için imzalar atılmadan tapu memuru paranızı aldınız mı diye sorar,fakat alıcıda imza atılamadan para vermek istemez.

Tam da bu nedenle güven sıkıntısı yaşanır, tabi birde aldığınız paraların sahte çıkma ihtimali var. Bu yeni sitemle bu sıkıntıların önüne geçilmek istenmiştir.

Tapu takas sistemi alıcı ve satıcı açısından güvenli ve teknolojik bir altyapı ile zaman, iş gücü ve maliyet avantajı yaratılması için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde tasarlandı.

Tapu takas işlemi nasıl kullanılır?

Mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin, el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukların önlenmesi ve güven oluşması, amacıyla gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş zamanlı olarak el değiştirmesini sağlıyor. 

2015 yılında protokol imzalanmasına rağmen hala bir çok kişi tarafından bilinmeyen sistem çok düşük bir kullanım sağlamaktadır.

Tapu Takas sistemi nasıl çalışır?

Alıcı ve satıcı, tapu dairesinden alınan e-ödeme (makbuz) numarası ile tapu takas sisteminin kendi web adresi www.taputakas.com.tr veya tapu takas mobil uygulamasından gerekli bilgiler sisteme giriliyor.

Gayrimenkul ve komisyon bedelleri, Takasbank’ın hesabına gönderiliyor. Ödemelerin, sisteme kayıt esnasında bildirilen hesap numarasından gönderilmesi zorunlu oluyor.

Tapu Takas Sistemi nedir
Tapu Takas Sistemi

Tapu dairesinde tescil işlemi gerçekleştiğinde, Takasbank tarafından gayrimenkul bedeli satıcıya EFT ile gönderiliyor.

Tapu Takas’ın sağladığı avantajlar nelerdir?

Sistem, paranın sahte çıkması veya çalınması gibi risklerden koruyor. Satış bedelinin, alıcı tarafından Takasbank’a gönderildiğini ve Takasbank tarafından özel bir hesapta bloke edildiği sorgulanabiliyor.

Tapuda işlem gerçekleştikten kısa bir süre sonra para, kayıt esnasında bildirilen hesaba EFT ile gönderiliyor.


İşlemlerin her aşaması Tapu Takas Sisteminin web adresinden “Durum Sorgulama” ile takip edilebiliyor.

Alıcılara sağladığı avantajlarda vardır.
Sistem ile nakdin taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması riskleri ortadan kalkmış oluyor.

Satış bedeli, tapuda işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçmeyeceğinden, satıcının tapuya gelmeme veya tapuda işlemi gerçekleştirmeme riskini ortadan kaldırıyor.

Satış işleminin iptal edilmesi durumunda, Takasbank’a gönderilen para, kayıt esnasında bildirilen hesaba iade ediliyor.

İşlemlerin her aşaması Tapu Takas Sisteminin web adresinden “Durum Sorgulama” ile takip edilebiliyor.

Tavsiye Yazı: Tapuda Bağış hibe nedir

Tapu takas kullanım ücreti

Tapu takas uygulamasını kullanan alıcı ve satıcıdan, satış bedeline bakılmaksızın 70 TL ücret tahsil ediliyor.

Not: Arkadaşlar, birçok kişi tapu harçlarını, vergilerini az ödemek için aldığı gayrimenkulün fiyatını düşük gösteriyor. Örnek, 400 bin liraya aldığı evi 200 bin gösteriyor. 2019′ da 200 bin tl’lik evin tapu masrafları 8.500 tl civarında tutarken, 400 bin liraya alınan evin tapu harçları 16.500 tutmaktadır. Siz harcı az ödemek için düşük gösterip takasbanktan fazla gönderirseniz, yarın bir gün denetlemeye girip ceza yeme gibi bir işlemle karşılaşabilirsiniz.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

98 Yorum

 1. Takasbank ilk defa duydum cahil gibi hissettim bir anda güzel bir seçenek anlattığıniza göre avantajlari da var. Bence güzel bir paylaşım olmuş Engin Bey teşekkürler.

 2. Tv de izliyoruz hergün birilerinin bankadan çıkarken parası gasp ediliyor. Keza noterde para teslim sırasında da sıkıntılar yaşanabilir. Bu yüzden tapu takas sistemini kullanmak gerçekten daha mantıklı. Lakin uyarılarınıza da kulak asmalı kullanacaklar.

 3. Tapu takas sistemi hakkında çok güzel bir yazı yazmışsınız ellerinize sağlık. Tapu takas sistemi de hırsızlığa ve sahtekarlığa göre çok güzel düşünülmüş bir sitem bence

 4. Bir şeyler satmak isteyen ancak kötü niyetli insanlardan çekinen insanlar için tapu takas sistemi harika bir uygulama ancak benim merak ettiğim bu uygulama şu an için aktif bir şekilde çalışıyor mu? Engin Bey çok teşekkürler.

 5. kişilerin tapu harçlarını, vergilerini az ödemek için aldığı gayrimenkulün fiyatını düşük göstermesi galiba çok yaygın..denetlenip ceza alan var mıdır acaba? elinize sağlık,bilmediğimiz konulardı tapu takas sistemi..✔😊

 6. bilmediğimiz o kadar şey var ki!
  bu tür yazılar insanın ufkunu açmak yönünden oldukça faydalı..

  blog okuyanların ayrıcalığı, çok ilginç bilgilere ulaşabilmeleri 🙂

 7. Tapu takas konusunda az çok bilgim oldu tskler ayrıca takasbank ilk kez bende duyuyorum bu bank sadece tapu takas yapanlar icinmi. Tskler bilgilendirici yazınız için

 8. Tapu takas uygulamasını kullanan alıcı ve satıcıdan, satış bedeline bakılmaksızın 70 TL ücret tahsil ediliyor. yazı içerisinden bir alıntı devlete değil ama takasbanka ödeniyor.

 9. Bu devirde güven konusu çok önemli gerçekten. Tapu takas sistemi de bu açıdan hoşuma gitti.
  Tarafların Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından bu şekilde bir anlamada korumaya alınması çok iyi bir uygulama.

 10. Tapu takas sistemi veya başka bir şey; bu emlaksal konulardan ne kadar anlamadığımı anlatamam. Fakat bunun iyi bir şey olduğunu anladım, kendimi tebrik ediyorum. : D

 11. Tapu takas sistemi konusunda gerçekten bilgi verici bir yazı olmuş. Bu tür konularda okuyucularınızı aydınlatmanız çok önemli. Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu