kültür sanat

Ülkelere Göre Kahvaltı Kültürü

    Ülkelere Göre Kahvaltı Kültürü

Güne başlama öğünü olan kahvaltı, bazı ülkelerde vazgeçilmez bir kültür olsa da bazı ülkelerde de çok önemi olmayan öğün olarak yer almaktadır. Güne başlamak için önemli bir öğün olmasına rağmen sağlıklı beslenen ülkeler kadar oldukça kalorili ve yağlı besinler tüketen ülkeler de bulunmaktadır. Peki hangi ülkede hangi kahvaltı kültürü yer almaktadır. Tükettikleri besinlerle birlikte 6 ülkenin kahvaltı kültürü…

Kahvaltı Kültürü

Amerika – Acil Kahvaltı!

Geleneksel bir kahvaltı kültürü olarak kabul edilen rutinleri olmasa da Amerikalılar’ın kahvaltı alışkanlıkları genel olarak zayıftır. Pancake, waffle, mısır gevreği gibi besinleri öncelikte tutan ve hazır beslenme yaparak pratik bir öğünle güne başlarlar. Geniş çaplı bir kahvaltı ise onlar için sosis, meyve,yumurta, donut gibi besinlerden oluşur. İçecek olarak filtre kahve tüketimini tercih ederler. Çok sağlıklı olmayan kahvaltı kültürleri ile Amerikalılar, tuzlu ve tatlı besinleri birlikte yemeyi severler.

Ülkelerin Kahvaltı Kültürü

2. İtalya-Ponçiksiz Olmaz!

Kahvenin en çok tüketilen ülkelerinden biri olan İtalya, bu alışkanlığı kahvaltı öğününde de devam ettirmektedir. Ponçik isimli kayısı reçelli ekmeğin ercih edildiği İtalya, hazır ve garamajı düşük pastane türü ürünleri tercih eder. Cappucino, temel tüketilen kahveleridir. Diğer kahve türlerine sıcak bakmazlar.

Kahvaltı

3. Rusya- Bol Baharatlı Olsun!

Çay ile sütü birlikte tüketmenin her ne kadar İngiltere’de çıktığı bilinse de Rusya’da bu akımı tercih etmektedir. Genellikle kahvaltıda çoğu ülkeye uymasa da deniz ürünleri tercih eden Ruslar, havyar ve lakerdaya büyük arzular yüklemektedirler. Güne başlarken çekinmeden bol baharat tüketimi gerçekleştirirler. Ayrıca kahvaltıya gelecek bir misafir varsa mutlaka onu bekleyen hazırda bir vodka bulunmaktadır.

Ülkelere Göre Kahvaltı Kültürü

4.Fransa- Kruvasan Yeterli!

Pratik ve zayıf kahvaltı yönleriyle bu kültürü neredeyse barındırmayan Fransa, kruvasan, krep ve reçel gibi besinleri bitirmeden kalkabilecek kadar kahvaltıyı önemsiz görürler. Bunlara eşlik eden içecek filtre kahve olurken, çok sayıda peynir çeşidi üretmelerine rağmen kahvaltılarında bu tarz ürünler yer almıyor. Turistlerin kahvaltı konusunda zorluklar yaşadığı Fransa, kahvaltı kültürüne çok sade devam eden ülkeler arasında yer alıyor. Kahvaltı salonlarının işlevini, pastane türü restorantlar almaktadır.

Kahvaltı Kültürü-2

5. Almanya- Doymadan Olmaz!

Türk kahvaltı kültürü gibi bol çeşit kahvaltıları Almanlar da tercih etmektedir. Çeşitli peynir türleri, farklı ekmekler, yoğun olarak şarküteri ürünleri, yoğurt, yumurta ve reçel tabakları mutlaka doldurmalıdır. Özellikle Türk nüfusun zorluk yaşamadığı Almanya, konfitüre adlı reçelli ekmeklerini de sofaralarından eksik etmez. Şarküteri bölümünde yapılan ilginç yemekler yüksek kalori içeridiği için zinde kalmak açısından bolca tercih edilmektedir. Onlar için tadım değil doyum önemlidir.

Kahvaltı Kültürü-3

6. İngiltere- Tek Tabak Yeter!

Kahvaltı öğününe bağlı kalmayı tercih eden ve buna özen gösteren İngilizler, sosis, kızartılmış ekmek, yumurta, bacon ve fasulye gibi besinleri temel ihtiyaç olarak gördükleri için mutlaka kahvaltılarında yer verirler. Hepsi bir tabakta anlayışı benimserler ve masada kalabalığı sevmezler. Portakal suyu ya da sütlü çay onlara eşlik eder. Sağlıksız bir kahvaltı türü olsa da onlar için bu durum sorun teşkil etmez.

Tavsiye Yazı- Finlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Ülkelere baktığımda İtalya, Almanya ve Fransa kahvaltı kültürünü deneyimledim ama bize en yakını Almanya bence. Bol olsun, gözümüz doysun mantığı:)

  2. Kahvaltısız güne başlanmaz. Kahvaltı dediğin de 2 yumurta, peynir, zeytin, reçel, tahin-pekmez ve tabi ki olmazsa olmazımız çay. Bunun dışında yapılan tüm kahvaltı tiplerini sabah yemeği olarak adlandırılmak lazım. Cem Yılmaz'ın dediği gibi kahvaltıda kruvasan yemek istersen en az 5-6 tane yiyorsun. Hatta boyutu biraz küçükse 10 tane filan gidebilir 😅

  3. Ilginç yazı. Hepimiz farklı ülkelerin kahvaltı geleneklerini anlamaya geldik. Benim ülkemde bazen kahvaltı menüsünde sadece ekmek yiyip bir bardak kahve içen insanlar oluyor.

    Saygılarımızla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu