emlak

Yurtdışında Yaşayanlara Tapuda Yeni Kolaylıklar

Tapuda Yeni Dönem

Tapu Kanunu‘nda yeni  yapılan 28 maddelik değişiklikle kentsel dönüşüm, 2B arazileri, tapu ve İmar Barışında  vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri çözecek yeni  adımlar atıldı. Yeni kabul edilen kanunda tapu işlemlerine yönelik yapılan değişikliklerle, uygulamaya vatandaşlar için yeni kolaylıklar getirildi.

Düzenlemeye göre, gayrimenkul alım satımında, tarafların aynı yerde olmasına gerek kalmadı. Her iki taraf da farklı tapu müdürlüklerinde olması yeterli olacak. Ama ödemeler için benim size tavsiyem Tapu takas sistemini kullanmanız, mağduriyet yaşamamak için. Çünkü Bir arada olmamanın, güvensizliği de söz konusu olacaktır. Bu güvensizliği Tapu Takas Sistemi ile aşabilirsiniz.

tapuda yurdışında yaşayanlara kolaylıklar

Yurt dışında Bulunanlar da Türkiye’ye Gelmeden Alım ve Satım Yapabilecekler

Tapu Kanunu düzenlemesi en çok yurt dışından alım yapacak gurbetçi vatandaşlar ile yabancı ülke vatandaşlarının işlerini kolaylaştıracak. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşların tapu alabilmeleri için aynı yurt dışı temsilciliğinde veya aynı tapu müdürlüğünde bulunmaları şartı vardı. Ancak taraflar, farklı yerlerdeki görevliler huzurunda satış ve alış işlemlerini, yapmak istediklerini beyan edecekler ve sözleşmelerini tamamlayabilecekler.

Hatalı Bloklar Düzeltilecek

Hata yapılmış blok veya bağımsız bölüm numaralarının daha kolay ve masrafsız  bir şekilde düzeltilebilmesi amacıyla da düzenleme yapıldı.

Uygulamada, hatalı bağımsız bölümlerin malikleri bu hatanın giderilmesi için bağımsız bölümlerin trampası veya satışını yapmak zorunda kalıyordu. Yine blok numarasında yapılan düzeltme işlemlerinde oybirliğinin aranması çoğu zaman karar alınmasını imkânsız hale getiriyordu.

Fotoğraf Şartı Kaldırıldı

Bürokrasi  ve kırtasiyeciliğin azaltılması için fotoğraflı tapu işlemlerine fotoğraf yapıştırılması işlemi yürürlükten kaldırıldı. Artık vatandaşların tapuda işlem yaparken fotoğrafları alınmadan talepleri karşılanacak. Fakat Alıcıların isteği doğrultusunda fotoğraflı olarak tapularını almaları da mümkün kılınacak.

 Hisseli Yerlerde Sıkıntı Giderilecek

Tapu sicili uygulamasında, geçmişten bu yana bir çok kez sıkıntıya dönüşen hisseli yerler vatandaşın, mağduriyetine sebep oluyordu. Hisse hatalarının düzeltilmesi için yeni bir yöntem geliştirildi ve düzeltme süreci etkin hale getirildi. Yeni uygulama ile, tapu kayıtlarındaki hisse hatalarının düzeltilebilmesi için konunun ilgililerine tebligat yapılacak. 

Tavsiye yazı: Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Nedir

Tebliğ edilen tarihden itibaren 30 gün içinde ilgililere, muvafakat verilmesi halinde düzeltme işlemi yapılacak. Bu süre içinde muvafakat verilmezse, tapu müdürlüğünce hatalı kayıt resen (onayları olmadan danışılmadan) düzeltilecek.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

36 Yorum

  1. Tapu takas sistemini kullanmak önemli, bunu anlatmıştınız daha önce. Foto olmaması iyi, bide hisseli yerlerle ilgili sıkıntılar çok oluyordu, giderilmesi iyi olmuş. Teşekkürler paylaşım için.

  2. Geç de olsa iyi bir gelişme. Bir dönem emlakçılık yapmıştım. 5+2 dubleks bir evi sattım ama sırf hatalı numaralamadan dolayı iş kalmıştı. Alıcı da şüphelenip evi almayınca işlem yan yattı; çamura battı.

  3. Yurtdışında yaşıyanlar için önemli bir müjde, kolaylıklarını anlattığınız için ellerinize sağlık. Yeni temanızda çok güzel fakat sağa çok yatkın gibi iki veya üç css ayarlarıyla temayı ortalıyabilirsiniz.

  4. Çok teşekkür ederim 5-6 farklı cihazda açtırdım msjınızdan sonra ama kimse böyle bir sıkıntı olduğunu söylemedi bende farklı cihazlarda denemeler yapıyorum. Yeni değiştirdim ufak tefek sıkıntıları da karşılaştıkça düzelteceğiz Bilgilendirme ve ilginize teşekkür ederim.

  5. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş. Yurt dışı işlemleri hakkında çok bilgimiz olmuyor açıkcası normal olarak. Ve Yurt dışında yaşayanlar için çok güzel bir haber 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu