emlak

Kadastro Nedir? Kadastro Neden Yapılır?

Kadastro Nedir?

Taşınmaz malların sınırlarının arazi ve harita üzerinde belirtilerek, hukuki durumlarının ve üzerindeki hakların tespit edilmesi işlemine kadastro denir.
Kadastro nedir kadastro neden yapılır
Taşınmaz malların her birinin tapu kütüğüne kaydedilmesi gereklidir. Tapu kütüğüne kaydedilecek bütün taşınmaz mallar için kütükte ayrı bir sahife açılır. Bu taşınmazlara tapu kütüğünde bir sahife açılması işlemine “tapulama” denilmektedir.. Uygulamada ise Medeni Kanunun öngördüğü tapu kütüklerinin tutulması arazi kadastrosunun yapılmasına bağlanmıştır. Bu nedenle gerçek tapulamaya kadastro ile başlanır.

Kadastronun Amacı Nedir?

Kadastro yapılmasındaki amaç, tapu sicili oluşturarak ülkenin topografik haritasını hazırlamak, taşınmaz mal ve mülkiyetinin tespitini yapmak, tapusu bulunmayan arazileri tapuya bağlamak ve taşınmazların mal mülkiyetini devlet garantisi altına almaktır. Kadastro işlemleri harca tabi olup, harç oranları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.

Kadastro Çeşitleri Nelerdir?

Kadastro  tarihinin gelişmesi içerisinde taşınmazların mülkiyetinin tespiti, vergi, taşınmaz değerlemesi, toprağa dair her türlü verimlilik politikalarının belirlenmesi ve yönetilmesi amaçları ile farklılık ve değişim göstermiştir. Bu değişimlere bağlı olarak kadastro şu şekilde çeşitlendir:

  • Vergi için yapılan

  • Hukuki Kadastro,

  • Çok Amaçlı Kadastro, 

  • Arazi İdaresi için yapılan kadastro

Tavsiye yazı: 2019 Bilirkişi Ücretleri

Kadastro hizmetleri genellikle, 3402 sayılı kanun gereğince kadastro müdürlükleri bünyesinde devlet memuru olarak görev yapan kadastro teknisyenleri ve kadastrosu yapılacak çalışma alanı içinde köy derneği veya belediye meclisince seçilen en az 3 bilirkişi ve bunlardan bir tanesi muhtar olur ve bu ekip tarafından yapılır.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu